Bekir Ağırdır: Altılı Masa’nın aday listesinde İmamoğlu ve Yavaş artık yok: 2022

Merhaba, 

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, DEVA Partisi ve Demokrat Parti liderlerinden oluşan Altılı Masa’nın son toplantısını yorumlayan araştırmacı-yazar Bekir Ağırdır, ortak aday konusunda yapılan açıklamaları değerlendirdi.

CHP’den verilen mesajlara bakıldığında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın adaylık listesinde bulunmadığını söyleyen Ağırdır, “CHP Genel Merkezi ile ilişkilerine ve her ikisinin açıklamalarına bakıldığında İmamoğlu ve Yavaş’ın adaylığı mevzusunda bir karara varılmış görünüyor. Benim gördüğüm partinin veya Kemal Bey’in kafasında, listede her iki isim de yok” dedi.

‘İLHAN KESİCİ GİBİ BİR ÖNERİLİRSE MERAL HANIM VETO EDER’

T24’ten Murat Sabuncu’ya konuşan Ağırdır, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in cumhurbaşkanı talibi olamayacağını açıklamış olmasına rağmen, önerilen isimlere göre fikir değiştirebileceğini belirtti. Ağırdır, “Kemal Bey fazlaca fazlaca sürpriz bir isim getirirse ilkin Meral Hanım veto hakkını kullanır. Kemal Bey mesela İlhan Kesici benzer biçimde bir isim getirirse Meral Hanım veto eder. Öyle bir durumda ‘siz aday olmuyorsanız ben olayım’ diyebilir. Biraz o da Kemal Beyin masaya kimi getireceğine bağlı” ifadelerini kullandı.

‘KEMAL BEY ADAYLIĞI İSTİYOR’

Altılı Masa’nın son toplantısında liderlerin ortak açıklamasında “ortak adayımız her insanın Cumhurbaşkanı olacak” vurgusu yapıldığına dikkat çeken Ağırdır, Kılıçdaroğlu’nun önceki seçimlerde adaylar konusunda sürpriz isimler açıkladığını hatırlattı. Ağırdır, “Kemal Bey adaylığı arzuluyor ve istiyor görülüyor. Altılı Masa’daki liderlerin Kemal Bey’in masaya aday talibi ismi getirmesini kabul ettiğini düşünüyorum. Her şeye karşın Kemal Bey, konuşulan adlar haricinde oldukça oldukça sürpriz bir ismi getirirse o zaman veto edilebilir.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek’in iktidara verdiği “Siyasette erkeğe kirlettiği testiden su içirirler” mesajını da yorumlayan Ağırdır, “Erdoğan’da 2010’dan itibaren giderek çözüle çözüle yaşanan yalnızlaşma hali var. Erdoğan etrafındaki entelektüel kapasite giderek eksildi. AK Parti içinde de özellikle bu ekonomik krizi görmeyiş ve yanlış politikalardaki ısrar ediş çatlakları da parçalar hale gelecek. Hele hele tarzı kaybediyor hissi çıkarı için orada olanlarda da çözülmeler başlatacak. Önümüzdeki dönemde Cemil Çiçek’in yanına başka isimlerin de ekleneceğini düşünüyorum” diye konuştu.

‘ASIL MUHALEFETİ EKONOMİK KRİZ VE ERDOĞAN’IN EKİBİ YAPIYOR’

Ağırdır, iktidarın yanlış politikalarda ısrar nedeniyle giderek oy kaybettiğini ifade ederek “Şu anda asıl muhalefet gidişatı değiştirecek iklimi yaratan, ekonomik kriz ve Erdoğan’ın ekibidir. Bu Altılı Masa’dan daha sıkı muhalefet ediyorlar gidişata, bile isteye yanlışa devam ettikleri için deyim yerindeyse kendi ayaklarına sıkıyorlar. Şu anda gidişatı değiştirecek olumsuz duyguyu yaratan şey ekonomik kriz ve bu yanlış kararları ısrarla almaya geçindiren Erdoğan’ın ekibi ve kendisi” dedi.

Kısa Dalga

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın