Biden’dan Ukrayna’ya ‘hava savunma sistemi’ lafı: 2022

Merhaba, 

Rusya’nın, Ukrayna’nın başkenti Kiev’le beraber Lviv, Dnipro, Vinnitsya, Zaporijya ve Harkov’a düzenlediği füze saldırıları sonrası, Amerika Başkanı Biden Ukrayna lideri Zelenskiy ile görüştü. Biden, gelişmiş hava savunma sistemleri de dahil olmak suretiyle Ukrayna’nın kendisini savunması için gereken desteği sağlamaya devam etme sözü verdi.

Rusya dün sabah başkent Kiev’le birlikte Ukrayna’nın Lviv, Dnipro, Vinnitsya, Zaporijya ve Harkov şehirlerine hava saldırıları düzenlendi. En az 9 sivil hayatını kaybetti. Zelenskiy “Füzeler ve kamikaze İHA’larla evlerinde uyuyanları, işe gidenleri öldürdüler” dedi. Ukrayna Dışişleri Bakanı “Dünya tek ses olup Rusya’ya karşı durmalı” çağrısı yaptı. Putin ise saldırıların misilleme olduğunu söylemiş oldu, Kiev’in TürkAkım’ı da havaya uçurmak istediğini ileri sürdü.

Rusya’nın füze saldırılarının arkasından Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile ABD Başkanı Joe Biden telefonda görüştü.

Beyaz Saray tarafından görüşmeye ait meydana getirilen yazılı açıklamada, Biden’ın Rusya’nın Ukrayna’nın başkenti Kiev de dahil olmak üzere Ukrayna genelindeki roket saldırılarını kınadığı belirtilerek, bu anlamsız saldırılarda ölen ve yaralananların yakınlarına taziyelerini ilettiği anlatım edildi.

Açıklamada, “Başkan Biden, Ukrayna’ya gelişmiş hava savunma sistemleri de dahil olmak suretiyle kendisini savunması için gereken desteği sağlamaya devam etme lafı verdi” denildi.

Açıklamada, Biden’ın toplantıda Rusya’ya yönelik yaptırımlar, Rusya’yı işlediği savaş suçlarından sorumlu tutmak ve Ukrayna’ya emniyet, ekonomik ve insani yardım sağlamak için ABD’nin müttefikleri ve ortaklarıyla çalışmaya devam ettiğini vurguladığı aktarıldı.

Zelenskiy ise yapmış olduğu açıklamada, Biden ile bereketli bir müzakere gerçekleştirdiklerini belirterek, “Hava savunması şu anda savunma işbirliğimizde bir numaralı önceliktir” dedi.

 

 

karar.Com

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın