Biotrend Enerji senenin ilk yarısında toplam konsolide net satışlarda %227 artış oranına ulaştı: 2022

Merhaba, 

Doğanlar Holding A.Ş.’nin enerji firması Biotrend Enerji, 2022 yılının ilk yarı sonuçlarını deklare etti. Biotrend Enerji’nin 2022 yılının ilk yarısında net satışları 522 Milyon TL ile, önceki yılın aynı dönemine nazaran toplam konsolide net satışlarda %227 oranında artış oranına ulaştı.

Yenilenebilir enerji sektörünün başarılı oyuncusu Biotrend Enerji, başarıya ulaşmış yarı sene sonuçlarıyla dikkatleri üstüne çekti. 2022 ilk yarısında ürettiği elektriğin tamamını YEKDEM kapsamında satan Biotrend Enerji’nin, 2022 ilk yarı brüt karı 2022 yılının aynı dönemine göre %293 oranında yükselişle 153 milyon TL’ye ulaştı. 2022 yılının ilk yarısında konsolide FAVÖK rakamı ise, tekrar bir önceki senenin aynı dönemine gore %255 oranında yükselişle 176 Milyon TL olarak açıklandı.

Operasyonel verimliliğe ek olarak üretimdeki artışın ciro üzerindeki yansımalarının desteği ile brüt kâr marjını önceki yılın ilk çeyrek dönemine bakılırsa %24’ten %29’a yükselten Biotrend Enerji, %34 oranında FAVÖK marjı gerçekleştirmiş oldu. Biotrend Enerji’nin ana ortaklığa ilişik dönem kârı ise 2022 yılının ilk yarısında, 2021 yılının aynı dönemine nazaran %18 artarak 18 milyon TL’den 21 milyon TL’ye terfi etti.

Biotrend Enerji CEO’su Osman Nuri Vardı: ‘2022 yılı kuvvetli bir halde bitirmeyi hedefliyoruz.”

Biotrend Enerji Türkiye genelinde yatırımlarına devam ediyor. Ocak ayında Uşak tesisinde meydana getirilen kapasite artışını, Nisan ve Temmuz aylarında İnegöl Biyogaz ve Bergama Çöp Gaz tesislerinde tamamlanan kapasite artışı yatırımları takip etti. Bu kapsamda Biotrend Enerji’nin toplam kurulu gücü Temmuz ayında 96,4 MWe seviyesine yükseldi.

Biotrend Enerji CEO’su Osman Nuri Vardı, konuyla ilgili açıklamasında 2022 sene sonunda kurulu gücün 117 MWe’a yükselmesi paralelinde net elektrik üretiminin 600.000 – 650.000 MWe bandında gerçekleşmesinin öngörüldüğünü belirterek, ‘Elektrik üretiminden elde edilen satışlarımız dışındaki ayrıştırma, atık bertaraf, karbon sertifikası, kompost, ATY şeklinde yan gelirlerimizin satışlar içerisindeki payının seneler itibariyle artmasını hedefliyoruz.’ benzer biçimde konuştu. 2022 yılının geri kalan aylarında daha çok çalışmaya devam edeceklerine işaret eden Vardı,  açıklamalarında “hem yatırımlarımızı artıracağız bununla birlikte çevreye, istihdama ve ekonomiye katkı sağlamaya devam edeceğiz.” İfadelerine yer verdi. Biotrend Enerji’nin iklim dostu bir şirket olarak ilerlemeye devam edeceğinin altını çizen Osman Nuri Vardı, “Sadece çevre için değil, toplumsal mesuliyet projelerimiz üstünde de çalışıyoruz. ‘Kadın için Şiddet Farkındalığı Eğitimi’, ‘Hayat Ağacı Kütüphanesi’, ‘Köy Okullarına Kitaplık ve Kamelya Projesi’ gibi nice projelerimiz mevcut. Sürdürülebilirlik konusu da Biotrend Enerji için önemli bir alan. Bu nedenle şirketimiz arasında sürdürülebilirlik ofisi kurduk. Aynı zamanda fazlaca kıymetli bir şirketten bu alanda danışmanlık hizmeti almaya başladık.” bilgisini paylaştı.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın