BİST şirketlerinde kar patlaması!: 2022

Merhaba, 

BİST-Tüm’de 2022’in 2. çeyreğinde senelik olarak sektörel bazda en yüksek kar artışını sırası ile Büyük Bankalar, Holdingler ve Petrokimya kaydetmiştir. Bunlara ayrıca, Havayolu ve GYO’lar da en yüksek kar artışı gözlenen sektörler arasında yer verilmiştir.

Büyük Bankalarda yüksek kar artışında TÜFE endeksli tahvillerden elde edilen gelirler ve kredi- mevduat makasındaki olumlu seyir belirleyici olmuştur. Havayolu’nda Kovid sonrası normalleşmeyle beraber artan yolcu rakamları karlılığı desteklerken, GYO’larda ise bazı GYO’ların yılsonunda yaptıkları yine değerlemeyi yüksek enflasyon nedeniyle ilk yarı sonunda yapmaları yüksek katkı elde etmiştir.

Diğer yandan, Sigorta, Medya, Tarım ve Telekom Teknolojileri şirketleri toplam kar artışına olumsuz tesir eden sektörler olmuştur.

BİST-Tüm’de 2022 yılı 2. çeyrek finansallarını bugüne kadar açıklamış 429 şirket bulunmaktadır. Buna göre bu şirketlerin 2Ç2022 toplam ana konsorsiyum net dönem karı 2Ç2021’e nazaran %293,2 artarak 192.234mn TL olmuştur.

Şirket bazında 2Ç2022’de bir önceki senenin aynı dönemine gore kar artışına en yüksek katkıyı elde eden firma İş Bankası olmuştur. Banka 2Ç2021’de 2.195mn TL net dönem karı kaydederken bu çeyrekte 14.539mn TL net dönem karı açıklamıştır. İş Bankası’nın arkasından kar artışına en yüksek katkıyı Koç Holding ve Akbank yapmıştır. İki firma de geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre karını yüksek oranda artırmıştır.

Büyük bankalar kategorisinde yer edinen Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, Vakıflar Bankası ve Halk Bankası yıllık karlarını yüksek oranda artırarak toplam kar artışına sırası ile 20,1, 19,8, 13 ve 5,1 puan katkı sağlamışlardır.

Holding kategorisinde yer edinen Koç Holding 2Ç2021’deki karını 2Ç2021’e bakılırsa 4,8 kat artmıştır ve toplam kar artışına 25,1 puan katkı elde etmiştir. Bu çeyrekte Sabancı Holding, Şişe Cam ve Alarko Holding toplam kar artışına sırası ile 13, 8,1 ve 4,4 puan katkı sağlayarak BİST-Tüm’deki kar artışını olumlu yönde desteklemiştir. Diğer taraftan holdinglerden olumsuz ayrışan Enka İnşaat’ın finansal yatırımlar ve yatırım amaçlı gayrimenkuller değer azalışları kaynaklı olarak devasa yükseklikte zarar açıklaması toplam kar artışını baskılamıştır.

Petrokimya‘da ise Tüpraş ve Petkim toplam kar artışına sırası ile 18,2 ve 2,4 puan yardımcı vermişlerdir. Ek olarak Aygaz da yıldan yıla karını (Tüpraş’ın yüksek karının etkisiyle) 5,6 kat artırmış ve toplam kar artışındaki katkısı 1,8 puan olmuştur.

Havayolu sektöründeki Türk Hava Yolları ve TAV Havalimanları toplam kar artışına sırayla 19,7 ve 2 puan katkı elde etmiştir. Bu sektörde Pegasus son 3 çeyrektir zarar kaydetmektedir.

GYO sektöründe yer alan Halk GYO, Akiş GYO ve Akfen GYO BİST-Tüm’deki toplam kar artışına 6,5, 6,2 ve 2,6 puan katkı sağlamışlardır. Bu üç firma de yılsonlarında yaptıkları yine değerlemeyi Haziran ayı nihayetinde yapmış ve yüksek miktarlarda yatırım amaçlı gayrimenkuller değer artışı kaydetmişlerdir.

Demir çelik şirketlerinden Erdemir ve İsdemir’in yıllık kar artışları oldukça güçlü gerçekleşmiştir. Diğer taraftan, bu grupta yer edinen İzmir Demir Çelik’in karında gerileme gözlenmiştir.

Kimyasal maddeler sektöründe yer edinen Sasa Polyester’in yılık karı 6 kat artmış ve BİST-Tüm’e katkısı 5,6 puan olmuştur.

Otomotiv sektöründe Ford Otosan ve Tofaş karlarını yüksek oranda arttırarak BİST-Tüm’deki kar artışına sırasıyla 5,5 ve 2,1 puan katkı sağlamışlardır.

BİST-Tüm’deki kar artışını en olumsuz etkileyen firma Enka İnşaat olmuştur. Onu Ülker Bisküvi ve Ak Enerji takip etmiştir.

Sigorta şirketlerinden Türkiye Sigorta’nın açıklanan karında yüksek oranda geri istifa olurken, Ak Sigorta 2Ç2021’deki kardan 2Ç2022’de zarara dönmüştür.

Beyaz Eşya şirketlerinden Arçelik‘in de yıllık karındaki geri istifa BİST-Tüm’deki kar oluşumunu negatif etkilemiştir.

 

 

Ziraat Yatırım

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın