Bloomberg Anketi:  Fed politika faizini %5’e çekecek: 2022

Merhaba, 

Bloomberg finans uzmanları anketine göre, Fed 2023 senesinde siyaset faizini %5’e kadar yükselterek, Amerika’de resesyonun yolunu açacak. Kasım toplantısında 75 baz puan, Aralık’ta ise en az 50, belki bir 75 puan daha ürem artırımı umut ediliyor. Fed bilançosu 2024 sonunda  $8.8’den $6.7 trilyona daralacak, yani dolar  likiditesi kısılacak.

Cuma günü açıklanan verilerde Eylül reel tüketim harcamaları aylık %0.3 artış göstermiş, Fed’in yakından takip ettiği  çekirdek tüketici harcamaları fiyat endeksi de yükselişini sürdürmüştü.

Manşet tüketici harcamaları fiyat endeksi Eylül’de aylık %0.3, yıllık %6.2 arttı. Çekirdek ise aylık %0.5, senelik  %5.1 yükseliş sergiledi.

Ankete gore, Fed faizi Aralık’ta 50 baz puan daha yükselecek, fakat 75 baz puan tahmin eden katılımcı sayısı da az değil. Fed, sıkılaştırma yolculuğuna 2023’te 25 puanlık dilimlerle devam edecek.

 

40 katılımcıyla yapılan ankete  göre, ekonomide iç talebin gücü ve istihdamın parasal sıkılaştırmaya karşın canlı seyretmesi Fed’in parasal sıkılaştırmada mola almasını geciktirecek.

Fed hala  ekonomiye yumuşak iniş yaptırma derdinde, fakat iştirakçilerin dörtte üçü önümüzdeki 2 sene içinde Amerika’de resesyon bekliyor. Kalanlar ise ikiye ayrılmış durumda. Bir bölümü oldukça uzun zaman durgunluk, doğrusu sıfır büyüme beklerken, öteki kamp çok sert bir daralma endişesi içinde.

Bloomberg ekonomistlerine göre, Kasım toplantısında Başkan Jay Powell’ın birincil önceliği piyasaları Fed’in kısa sürede parasal sıkılaştırmadan cayacağı, veya  yumuşayacağı düşüncesinden vazgeçirmek olacak. Cuma akşamı %2.46 primle 4cü haftayı da artıda kapatan S&P500’i yukarı iten Fed’in  yakında parasal sıkılaştırma temposunu yavaşlatacağı algısı. Bloomberg’in görüşüne başvurduğu 2 fon yöneticisine nazaran, bu görüş yanlış. Aksine, Fed’in parasal sıkılaştırmada dozu fazla kaçırıp ekonomiyi derin bir durgunluğa sokması riski daha yüksek.

 

Katılımcılar, ek olarak, Fed’in bilanço daraltma sürecinde israrlı olacağı kanaatinde. Fed halen $8.8  trilyon büyüklüğünde olan bilançosunu tahvil satışları vasıtasıyla yılda $1.1 trilyon daraltacak.

Tahvil (SGMK)  yatırımcıları Borsaların bilakis Fed’in devlet tahvili pazarından çekilmesinin arz-istek dengesini bozarak getirileri yukarı iteceğinden kaygılı. Fed’in bilanço daraltma dönemi, en az faiz artırımları kadar Dolar Endeksi’nin yükselişine destek verebilir. Ek olarak, bilanço daraltma dünyada dolar temin etmenin zorlaşması anlamını da taşıyor. Bankalar Türkiye gibi yüksek riskli algılanan ülkelere ve tahvilleri junk notuna haiz şirketlere yeni dolar kredi vermeyi yavaşlatabilir.

 

Mephisto: Putin tahıl koridorunu kapayacak üstünde

 

ABD ekonomisi üçüncü çeyrekte beklentilerin üstünde büyüdü-Fed’den haftaya 75 puan ürem artışı cepte

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın