Bloomberg: Rusya Türkiye’ye borç mu verecek?: 2022

Merhaba, 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin içinde 5 Ağustos’ta Soçi’de gerçekleşen zirvede alınan kararlardan biri de Türkiye’nin doğalgaz ödemelerinin bir kısmını Rus para birimi ruble ile yapılması olmuştu.

Ruble ile ödemenin mekanizmasının nasıl olacağı, ödemelerin ne vakit başlayacağı, Türkiye’nin rubleye nasıl erişeceği ve ödemenin ne kadarlık bölümünün ruble cinsel yapılacağı mevzusunda kamuoyuna malumat verilmemişti.

ABD merkezli finans ajansı Bloomberg’den mevzuya dair dikkat çeken bir çözümleme geldi.

‘RUS BANKASI TÜRKİYE’YE KREDİ VEREBİLİR’

Ekonomist Selva Bahar Baziki, Alexander Isakov ve Ziad Daoud imzasıyla yayımlanan “Türkiye-Rusya gaz anlaşması niçin ikisi için de iyi?” başlıklı analizde, anlaşmanın ABD ve Avrupa tarafından hoş karşılanmayacağı ancak iki ülkenin de bu anlaşmadan kazançlı çıkabileceği vurgulandı.

Anlaşmanın muhtemel mekanizmasına değinen yazarlar, Gazprombank şeklinde bir Rus bankasının Türkiye’ye ruble eşeysel borç verebileceğini ve Türkiye’nin de bu ruble ile Gazprom’a ödeme yapabileceğini belirtti.

‘YAPTIRIM RİSKİ VAR’

Türkiye’nin kredi risk priminin yüksek bulunduğunu, bu nedenle Rus bankasının vereceği borca Rus hükümetinin gayriresmi yahut resmi olarak güvence verebileceğini, bunun da Türkiye’nin mevcut piyasa faizlerinin altında bir oranla borç almasını sağlayabileceğini kaydeden yazarlar, Türkiye’nin bu sayede dolar gibi biriki para birimlerine dönük talebinin azalabileceğini, Rusya’nın da varlıklarının dondurulması riskini azaltabileceğini öne sürdüler.

Yazarlara bakılırsa bu planın riski, Türk müesseselerinin tali yaptırımlarla yüz yüze kalma olasılığı.

15 MİLYAR DOLAR İDDİASI

Yetkililerden biri, Putin’in tahıl koridorundaki arabulucu rolü nedeniyle Erdoğan’a bir jest yapmak için süreçte rol aldığını ifade etmişti.

Haberde ek olarak, “Diğer yetkililerin verdiği bilgiye nazaran, söz konusu paranın 5 milyar dolarlık kısmı geçtiğimiz hafta Türkiye’ye ulaştı. Bu hafta sonuna kadar 5 milyar dolarlık ikinci bölümün de erişmesi planlanıyor. Son bölüm ise gelecek hafta Türkiye’de olacak. Rosatom, gelen paranın bir bölümünü vadesi gelen ödemeleri için kullanacak, geri kalanını da iki yıl boyunca Türkiye’de tutacak” ifadeleri yer almıştı.

Bu haberle aynı gün, projenin inşaat aşamasında yer edinen IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. şirketinin sözleşmesinin Rus Rosatom tarafınca feshedildiğinin ortaya çıkması da iki gelişimin birbiriyle ilişkili olup olmadığı sorularının gündeme gelmesine niçin olmuştu.

Son üç haftada Merkez Bankası’nın (TCMB) brüt rezervi 15,4 milyar dolar artarken, hükümet yetkilileri de Rusya’dan para geldiğini doğrulamıştı.

Sözcü

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın