BM Genel Kurulu, Rusya karşıtı tasarıyı kabul etti: 2022

Merhaba, 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, Lugansk, Donetsk, Herson ve Zaporojye’de yapılan Rusya’ya katılım referandumlarını tanımayan tasarıyı oy çokluğuyla kabul etti.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Donetsk, Lugansk, Herson ve Zaporojye bölgelerinin referandumla Rusya’ya katılımını kınayan kararı onayladı.

Bugün BM Genel Kurulu toplantısında yapılan oylamada 143 ülke tasarıya ‘evet’ derken Rusya, Belarus, Suriye, Kuzey Kore ve Nikaragua karşı oy kullandı.

Referandumları tanımayan tasarıda, tüm ülkelere, uluslararası örgütlere ve BM’nin ilgili kurumlarına ‘Ukrayna’nın Lugansk, Donetsk, Herson ve Zaporojye bölgelerinin’ statülerindeki değişikliği ve bu dört bölgenin Rusya’ya katılımını tanımama çağrısı yer alıyor. Ayrıca Rusya’dan hemen güçlerini Ukrayna’dan çıkarması istek edilen tasarıda, Ukrayna’nın internasyonal tanınan sınırları arasında egemenliğine, bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne bağlılık anlatım ediliyor. Moskova, referandumları organize etme ve dört bölgeyi ilhak etmekle suçlanıyor.

Rusya: Kışkırtıcı bir tasarı

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, “Bugün Genel Kurul’a, politize ve açıkçası kışkırtıcı bir belge sunuldu. Bu belge, tüm gerçekleri görmezden geliyor ve Ukrayna’daki krize diplomatik çözüm bulunması yönündeki her türlü çabayı baltalayabilecek çatışmacı üslup yer ediniyor” açıklamasında bulundu.

Tasarının, internasyonal hukuk ve BM Anlaşması’nı korumakla hiç bir ilgisi olmadığını söyleyen Nebenzya, “Batı ülkeleri, bu tasarıyı sunarak kendi jeopolitik hedefleri çözüyor, bir defa daha Genel Kurul üyeleri de figüranlar olarak kullanıyor” ifadesini kullandı.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın