BofA: Yatırımcılar 2008 krizinden bu yana ilk kez bu kadar sert halde nakite dönüyor: 2022

Merhaba, 

Bank of America Corp. Stratejistlerine nazaran, küresel finansal krizden bu yana en kötümser hale gelen yatırımcılar nakde akın ediyor ve neredeyse öteki bütün mevcudiyet sınıflarından kaçınıyorlar.

Banka, EPFR Global verilerine atıfta bulunan bir notta, nakit girişinin 30,3 milyar dolar olduğunu, küresel özkaynak fonlarının ise 21 Eylül’e kadar olan haftada 7,8 milyar dolarlık çıkışlar gördüğünü söylemiş oldu. Veriler, tahvil fonlarının 6,9 milyar dolar kaybettiğini, 400 milyon doların ise altını terk ettiğini gösterdi.

Michael Hartnett liderliğindeki stratejistler, yatırımcı duyarlılığının 2008 krizinden bu yana “emsalsiz” en kötüsü olduğunu, devlet tahvillerindeki kayıpların 1920’den bu yana en yüksek ölçüde olduğunu yazdı. Nakit, emtia ve volatilitenin tahvil ve hisse senetlerinden daha iyi performans göstermeye devam ettiğini belirtirken Bank of America’nın hususi boğa ve ayı göstergesinin en çok düşüş seviyesine geri döndüğünü görüyorlar.

Enflasyon ve yükselen faizler üzerindeki korkular, Federal Rezerv’in agresif faiz artırımları ekonomiyi resesyona soksa bile para politikasını sıkılaştırma konusundaki kararlılığını yumuşatmayacağına dair işaretlerle bu hafta derinleşti. Küresel risk varlıkları, S&P 500 Endeksi beşinci haftalık düşüşe devam ederken beklenenden daha güçlü bir kazanç sezonunun peşinden yaz süresince elde edilmiş hasılatları neredeyse silmesiyle tekrar sarsıldı.

Hartnett, değerlemelerin sıkılaşan finansal koşullar, artan jeopolitik riskler ve küresel gelişme için kararan görünümün baskısı altında kalması nedeniyle ABD pay senetlerinin daha da düşmesini bekliyor.

Kurumsal hasılat tahmini, S&P 500’ün 3.300 ila 3.500 puan arasında işlem göreceğini gösteriyor – mevcut seviyelerin minimum %7 daha altında. Goldman Sachs Group Inc. Stratejistleri Perşembe günü geç saatlerde ABD gösterge endeksi için sene sonu hedeflerini düşürdüler ve faiz oranlarının görünümündeki acıklı bir yukarı yönlü değişimin değerlemeleri aşağıya çekeceği mevzusunda uyardılar.

BofA’nın notuna gore, Avrupa’da hisse senedi fonları üst üste 32. Hafta süresince çıkışlar kaydetti. Amerika büyük şirketlerin senetlerine girişler varken, değer, gelişme ve minik firma hisselerinin tamamı çıkışlar görmüş oldu.

Sektörler arasında, gayrimenkul 400 milyon dolar ile en büyük fon girişi görürken finansallar ve tüketici hisseleri en büyük satışlara maruz kaldı.

Yahoo Finance

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın