Borsa çözümleme: Banka hisselerinde taşlar  yerine oturmadı: 2022

Merhaba, 

‘’GÜNLÜK BORSA YORUMU’’

 

Endeks günlük hasılatlarını seansın son saatlerinde iade etti. Banka hisselerinde gelen satışlar tekrar müessir oldu. Gün boyu güçlü kalan sanayi endeksi için de aynı yorum yapılabilir. İşbankası ve Denizbank’ın ardından Kamu bankalarının da MIR ödeme sisteminden çıkması, ABD’nin yaptırım baskısının oldukca kuvvetli bulunduğunu gösteriyor. Son durumda MIR sisteminde hiçbir banka kalmamış durumda. Normal şartlarda bu haberlerin rahatlatıcı bir etkisi olması beklenebilir. Ancak halen banka hisselerinde taşların yerine oturduğunu söylemek zor. TSKB’de tabanın çözüldüğünü görsek bile, SKBNK ve ISGYO hisselerinde halen taban serisi devam ediyor. Cuma günü VIOP’da vade sonu olması sebebi ile birkaç günlük seyirler mühim olabilir. BIST100 halen 22 günlük averajının üzerine yerleşemedi. Bankalardaki toparlanma devam ederse bir şansı olabilir. Sanayi hisselerinde 3.çeyrek bilanço beklentileri pay bazlı hareketlere niçin olmaya devam edebilir. Bugün ECB Başkanı Lagarde konuşması izlenirken, yurtiçi ve yurtdışında mühim veri akışı bulunmuyor. Bankaların MIR sisteminden çıkması ile alakalı siyasal cepheden gelmesi muhtemel açıklamalar izlenecek.

 

Dünya Piyasaları: “Dolar endeksi yükselirken, Asya’da satışlar hızlandı

Dün Amerika’de piyasa beklentisine göre kuvvetli düzeyde oluşan mesken ve tüketici güveni sayıları Dolar endeksine yardımcı oldu. Öte taraftan birtakım FOMC üyelerinin enflasyonla mücadele ve faiz artırımını destekleyen açıklamaları, Dolar endeksinin Nisan 2002’den bu yana en yüksek seviyelerine ulaşmasını sağladı. Asya borsaları ise hafta ortasına hızlanan satışlarla başladı. Japonya ve Hong Kong’da endeks 2%’nin üstünde yitik yaşadı.

 

Amerika endeks vadelileri de negatif bölgede seyrediyor. Nasdaq 1%’e yaklaşan kayıplar düşüşe liderlik ediyor. Amerika 10 yıllık tahvil faizi ise 4%’ün hemen altında yoğunlaşmış durumda.

 

FOMC üyelerinden Bullard ve Kashkari, mevcut agresif para politikası periyodunu destekleyen açıklamalar yapmış oldu. Bugün ise Fed Başkanı Powell ile yeniden Bullard’ın açıklamaları takip edilecek.

 

Öte yandan Avrupa ile Rusya arasında enerji konusundaki tansiyon sürüyor. Dün Kuzey Akım hattında sızıntı nedeniyle sevkiyatın durması sonrasında Avrupa doğalgaz tutarları yine yükselişe geçti.

 

Amerika: Askıdaki konut satışlarında gerileme sürüyor”

ABD’de resesyon riskinin ölçülmesi için takip edilen mesken sektöründe zayıflık devam ediyor. Askıdaki mesken satışları Temmuz ayında bundan önceki yılın aynı ayına nazaran 19,89% gerilemişti. Satışlar önceki aya nazaran ise 1% gerilemişti. Ağustos ayında satışlardaki gerilemenin ivme kaybı yaşasa da devam etmesi umut ediliyor.

 

 

Kaan Kutsar, GMC Yatırım

 

Şok Marketler için AL önerisi: Yükselme potansiyeli yüzde 54

 

Doç Dr Evren Bolgün: Kamu görevlileri BİST’e yatırım olsun diye  suç işledi

 

Resesyon petrol fiyatlarını vurdu!

 

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın