Borsa’da enflasyon rallisi rekoru yeniletti: Faiz indirimi beklentisi banka hisselerine yansıdı: 2022

Merhaba, 

Türkiye Cumhuriyet Merkez bankası (TCMB) ürem indirdikçe mevcut yüksek enflasyon ortamında bu ürem indirimlerinden en oldukça fayda sağlayan, karını artıran sektör kuşkusuz bankacılık sektörü. Sene sonuna kadar tek haneli siyaset faizi hedefini veren Cumhurbaşkanı olunca ürem indirimleri de kati yapılacağından Borsa İstanbul haftaya bankacılık hisseleri eşliğinde hızla yükselerek başladı.  TCMB’nin perşembe günkü toplantıda siyaset faizini 100 baz puan indirerek, yüzde 11’e çekmesi planlanıyor.

Diğer taraftan Aralık 2022-Nisan 2023 arası baz etkisiyle senelik enflasyonun düşecek olması ve aynı kuşakta ürem indirimlerinin bitmiş olması endeksin muhtemel seyri mevzusunda mühim risklerden bir tanesi. Seçim sonrasının ürem artışı getireceği beklentileri de BIST tarafında, özellikle bankacılık sektörü hisselerinde risklerin artığına işaret ediyor. Yine de kısa vadede, mevcut anormal/politik ürem indirimleri  döneminde BIST’in bankalarla hareketli kalması naturel beklenti.

Bilançolar öncesi, bankacılık endeksinde yüzde 10’a yakın yükseliş yaşanırken, BIST 100 endeksi, gördüğü en yüksek seviye rekorunu 3.818 puana taşıdı.

Bilançolar da fiyatlanmaya başladı

Dünya Gazetesi’nin haberine bakılırsa, BIST cephesinde 3700 seviyesi üzerine kadar taşınan ralli sonrası bankalar öncülüğünde süregelen düzeltme sürecinin yeni vade ile beraber yerini süratli bir toparlanma sürecine bıraktığını kaydeden analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 3.700 puanın destek, 3.820 seviyesinin direnç konumunda bulunduğunu söylemiş oldu. Borsada bilanço beklentileriyle hisse bazında hareketlerin de ön planda olmayı sürdürmesi bekleniyor. Bazı analistler, aşırı optimist fiyatlamalar olduğuna dikkat çekerek “Köpük var” değerlendirmesi de yaptı.

Analistler, haftanın veri gündeminde ise yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz sonucu, yurt haricinde ise ABD’de endüstri üretimi, Euro Bölgesi ve İngiltere’de enflasyonun öne çıktığını belirterek, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) aralık toplantısına ait 75 baz puanlık faiz artırımı beklentilerinin güçlenip güçlenmeyeceğinin de fiyatlamalar açısından önemli olacağını vurguladı.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın