Borsaya manipülasyonla ilgili yeni tertip geliyor!: 2022

Merhaba, 

Reuters’ta yer alan habere nazaran, adının açıklanmasını istemeyen bir aracı kurum yöneticisi, kaldıraçlı pozisyonların yüksek muamele hacmine sahip bankalar benzer biçimde büyük hisselerde yarattığı keskin fiyat hareketlerinin ekonomi yönetiminde rahatsızlık yarattığını ve bunun tekrar gerçekleşmesini zorlaştıracak bir düzenleme değişikliğine Hazine koordinatörlüğünde gidilebileceğini ifade etti.

Aynı kaynak, “Burada bir hassasiyet oluştu, özellikle likit banka hisselerindeki volatiliteden dolayı… Ne olup ne olamayacağı otoriteler tarafından belirlenecek, büyük olasılıkla haftaya kalmayacak” dedi.

Piyasa uzmanları teminat açığının yatırımcılar tarafınca karşılanamaması halinde, aracı kuruluş bilançolarına yansıyabileceğine dikkat çektiler.

Bazı uzmanlar ek olarak işlem kütlesinin düşük olduğu, fiyat manipülasyonuna olanak veren minik-orta ölçekli şirketlerin paylarına dayalı vadeli kontratları kısıtlayıcı adım atılabileceğini de belirttiler.

Hazine ve Borsa İstanbul herhangi bir adım atılıp atılmayacağı yönündeki Reuters’ın sorusunu düzenleyici kurumlara yönlendirdi. Ancak Sermaye Piyasası Kurumu’ndan (SPK) haberin yazıldığı sırada bir yanıt gelmedi.

ParaMedya

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın