Borsayı ‘Bıyıklı Yabancı’ mı düşürdü?: 2022

Merhaba, 

Borsa pazartesi günü bankacılık endeksinin yüzde 10 yükselişi ile rekor kırdı. Dün yapmış olduğu alımlarla borsayı yükselten yabancı kuruluş bugün satarak borsayı düşürdü.

Borsa İstanbul haftanın ilk muamele gününde banka hisselerinde yaşanan tavan ile yeni bir rekor kırdı. Bu yükselişte yaklaşık 1 milyar liralık net alım icra eden Bank Of America aracı kurumunun bugün aynı hisselerde satış yapmış oldu. Borsa kulislerinde işlemlerin Bıyıklı Yabancı‘ya ilişkin olduğu iddiaları konuşuluyor.

Paramedya’nın haberine gore pazartesi günü borsa güne hafif yükselişle başladı. Ancak seansın ilerleyen dakikalarında bankacılık sektörü hisselerinde Bank Of America aracı kurumunun alımları dikkat çekmeye başladı.

Seansın sonlarına doğru İş Bankası, Akbank, Yapı Kredi başta olmak suretiyle bütün banka hisseleri tavan oldu. Bankacılık endeksi günü yüzde 10 yükselişle bitirdi. Bu işlemlerden sonra Bank Of America günü  ortalama 1 milyar liralık net alımla kapattı.

Borsada büyük bir çıkış başladığı ve yabancı alımlarının geldiği yolundaki yorumlarla güne yüzde 5 yükselişle başlamış olan borsa tekrar Bank Of America kurumunun satışlarıyla karşılaştı.

Kurum haftanın ikinci işlem gününde yaklaşık 1 milyar 400 milyon liralık satış yaptı.  Kurumun bir gün önceki alımlarından sonrasında ertesi günü satışa geçmesi borsa kulislerinde muhtelif söylentilere neden oldu. İşlemlerin Londra üstünden yabancı bir fon ismi ile yapan Türk’e ilişkin olduğu iddia edildi.

 

 

 

patronlardunyasi.Com

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın