Çetin Ünsalan: F35’ler ne oldu?: 2022

Merhaba, 

F35’ler ne oldu?

Son NATO Zirvesi’nde F16’ların Türkiye’ye verileceği belirtildi. Hatta ABD Başkanı Biden’ın ‘Türkiye’ye F16 satmamız gerekiyor’ diye bir ifadesi oldu. Hatta o süreçten sonrasında bu bir zafer olarak da iç medyada servis edildi.

Bugüne gelmeden önce ortada garip bir probleminin yanıtı o zaman da eksik kaldı; hatırlatayım. Biz niye F16 alıyoruz? Yıllarca burada bu uçakları ürettiğimizi dinledik. Üretmiyor muyduk; yok üretiyorsak niye satın alıyoruz?

Medya kakofonisi arasında o soru kaynadı gitti. Ama bizim aslolan problemimiz F16 değildi ki? Çalışmalarına maddi katkıda da bulunduğumuz F35 meselesiydi. Kimse bundan söz etmiyor? O dönemde F35 yerine F16 almayı teklif ettik. Niye? Bilmiyorum.

Derdimiz tayyare almak mı; teknolojik bir ürünün parçası olmak mı? Eksen burada kaydı esasen. Hangisi lüzumlu bilmem; ihtisas alanım değil. Ama parası ödediğimiz bir şeyin karşılığını alamadığımızı anlayacak kadar ekonomiden anlıyorum.

Onun yerine niye ürettiğimizi söylediğimiz bir şeyi satın almayı teklif ettiğimizi ise hiç anlamıyorum. Bunlar esasen basil başına sıkıntı. Fakat iş burada bitmedi. Paramızı geri alamadığımız gibi, ürettiğimiz ürünü de almamız olası olmadı.

Önce üstüne para istediler; sonra da 4 gün önce ABD Başkanı Biden çıkıp şu açıklamayı yapmış oldu: “Türkiye’ye F16 savaş uçaklarının satışına karşı çıkmayı sürdüreceğim.” Bizimkilerden tık yok.

Yetmedi hafta sonu F16’lar ile alakalı bir büyüme daha yaşandı. “Amerika Temsilciler Meclisi, savunma bütçesini de içeren Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısına Türkiye’ye F-16 satışını şarta bağlayan eklemeyi kabul etti…

…önerge, Amerika Başkanının Türkiye’ye F-16 satışı yapması için Kongrenin iki kanadından Dışişleri ve Silahlı Kuvvetler Komitelerine bu satışın ABD’nin milli emniyet menfaatlerine uygun bulunduğunu ve satılan F-16’ların “Yunanistan hava sahasına yönelik sürekli ihlallerde kullanılmayacağını” sağlamak için somut adımlar atması taahhüdünü öngörüyor…”

İşler iyice karıştı; bizimkilerden yeniden tık yok. İki sene ilkin de medyaya yansıyan şu şekilde bir gelişme yaşanmıştı: “Türk Hava Kuvvetleri için üretilen 8 tane F-35A savaş uçağı, kontrat ile Amerikan Hava Kuvvetleri’ne devredildi.”

Parasını ödedik, parayı vermiyorlar. Uçağı da vermiyorlar. Yerine nedenini anlamadığımız bir halde F16 modernizasyonu istedik. Onu vermek yerine satacaklarına dair açıklamalarda bulundular.

NATO Zirvesi’nde satacaklarını söylediler. Şimdi satmayı da şarta bağlıyorlar. Günün nihayetinde biz de bunu zafer nidaları içinde dinliyoruz. Yılmaz Erdoğan’ın Organize İşler filmindeki replik benzer biçimde: “Para nerede? Yarın ödeyecekler. Araba nerede? Müşteride… Para nerede? Yarın ödeyecekler? Son bir soru: Sahi tüm bunlara niçin olan S400’ler nerede?

[email protected]

 

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın