Çetin Ünsalan: Modelden tarih çıktı: 2022

Merhaba, 

Dünyadan son aşama kıymetli yatırımcılar, uzmanlar gelecek ve ikimiz de onlara yeni ekonomi modelini anlatacaktık. Günlerdir Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın toplantısı bu şekilde lanse edildi.

Peki o gün geldiğinde ne anlattık? Hazine ve Maliye Bakanı Nebati açılış konuşmasında çıktı kürsüye ve ‘yeminle ekonomiyi biliyorum’ dercesine ekonomi tarihinden ve paradigmanın değişmiş olduğu dönemlerden söz etti.

Konuşma metninin hazırlanmış olduğu o denli belliydi ki, ne kadarının harbiden bilindiğine girmiyorum. Ayrıca bu kadar ayrıntılı bilinmesi de gerekmiyor. Ne diyor Einstein?

“Zihnimde kitaplarda bulabileceğim hiçbir şeyi taşımıyorum.” İnternetten kopyala yapıştır detayları dinleyince, ekonomik modeli anlayacağımız mı düşünüldü? Ama bunun için hususi toplantı yapmaya gerek yoktu.

Bakan Nebati tarih sayfasından örnekleri sundu da yeni ekonomi modeli olarak ne söyledi? Bunun yanıtı var mı? TL’ye güven dedi; KKM dahil aşırı dolarize olmuş bir piyasanın nasıl tersine çevrileceğinin modeldeki yerinin ne işe yaradığını belirtmedi.

Büyüme dedi; rakamlardan kurtularak gerçek bir kalkınmanın hangi yöntemlerle elde edileceğine değinmedi. Enflasyonu büyük bir sorun olarak nitelendirdi ama istatistik oyunlarının haricinde satın alma gücünün reel enflasyon karşısında yok edilemediğini anlatmadı.

Aslına bakarsanız beylik sözler ortada. Enflasyon kötü bir şey, TL güçlenmeli ve büyümeliyiz. Yerli üretimden söz ederken, gerçek sektörün sırtına yüklenmiş döviz riskinden de, karşılanamayan maliyetlerden de, artırılamayan ünite ihracat değerinden de, üreticinin ithalatla ahlak edilmesinden de bahsetmedi.

Bir temenniler manzumesi ekonomi modeli olarak anlatılabilir mi? Ne idi iddiamız? Biz öyle değişik bir yöntem geliştirdik ki, dünya ekonomi tarihli paradigma değişimlerinden birine imza atıyoruz.

Rahatlıkla her insanın ulaşılabileceği bilgiler dışında Bakan Nebati model diye ne anlattı? Hatta tüm bu temennilerin de iyi mi yapılacağına, daha şu demek oluyor ki yapıldığına  ve ne metotla finanse edileceğine dair bir şey de söylemedi.

Hadi diyelim ki ben kaçırdım ya da Bakan’ı anlayamadım. Olabilir mi; olabilir. Büyük bir paradigma değişikliği olarak anlatıldığını düşünelim. Neden dünya çapında geldiği söylenen uzman, yatırımcı yahut bir katılımcıdan çıkıp beyanat veren olmadı.

Ne oldu; kimseyi şaşırtamadık mı? Gerçi bunu da ‘bizi kıskandılar, o yüzden suskunluğu tercih ettiler’ diye bu ülkeye satmak olası. Velhasıl kelam dağ sıçan doğurdu. Dağ, harbiden dağ mıydı o da tartışılır.

Sonuçta bütün bu anlatılanlar herhangi bir paradigmayı bozmadı, ancak ekonomi evveliyatına ‘bu şekilde yaparsanız sonuçları böyle olur’ makalesi için argüman verdi. Ben bir ışıltı göremedim; ya siz?

[email protected]

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın