Çetin Ünsalan:   Ya sual sorarlarsa…: 2022

Merhaba, 

 

Ekonomiyle ilgili arka arkaya meydana getirilen açıklamalara baktığınızda insan ne diyeceğini bilemiyor. Fuzuli demiş ya “Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil.” İnsan tam da bu psikolojide işin içinden çıkamıyor.

 

Bir kaç misal vereyim. Ekonomist olmakla övünüp, yüzde 8 ile başı belada olanlardan bahsedip, yüzde 80 enflasyon ile hiçbir tedarik sorunu yaşanmadığını söylemek, daha da ileri gidip gerçekle ilgisi olmadığı halde, gelişmiş ülkelerde kıtlık yaşandığını belirtmek farklı bir cesaret işi.

 

Hadi bizim ne yaşadığımızı bilmediğimizi zannedip, makyajlı tablolarla düzmece bir ekonomi anlatıyorlar da, yurtdışına gidip olmayan bir şeyi varmış gibi o insanlara bahsetmek; garip.

 

Dünyada enflasyonla ilgili bir endişe yaşanıyor mu? Evet… Zaten arka arkaya gelen ürem artışları da bununla mücadelenin bir başlığı olarak ortaya konuluyor. Herkes ekonomisini soğutmaya çalışıyor. Fakat anlaşılmayan ve lüzumsuz böbürlenmeyle taçlanan nokta şu:

 

O ülkelerin endişelendikleri olasılığı biz yaşıyoruz. Şayet o endişeyi anlamakta zorluk çekip, yaşadığımızın bilincinde değilsek, bunun açıklamasını ancak psikoloji ve sosyoloji bilimleri yapabilir. Bu iyi mi bir refah ve umursamazlık; algılamak güç.

 

Şu anda dünyada enflasyon şampiyonu olan ülke biziz ve gözüken o ki önümüzdeki yıl da birinciliği kimselere bırakmayacağız. Tez o ya, enflasyon yerine büyümeyi tercih ettik diyelim. Orada da borçla meydana getirilen tüketimle ve artan fiyatların baz etkisiyle ortaya çıkan bir büyüme ve kronikleşen bir satın alma gücü sorunu var. Bunu da mı görmüyorsunuz?

 

Şimdi dünyadaki uzmanları Türkiye’de Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın öncülüğünde bir zirvede toplayacağımız açıklandı. Burada Türkiye ekonomi modeli anlatılacakmış. Hangi model? Bir bankacılık ürünü ile toplu konut adı altında inşaat sektörü atılımını model diye anlatırsanız, hepimiz güler. Üstelik sonuç alınamadığı da bu kadar ortadayken.

 

Dünyadan uzmanlar gelecekmiş. Kim bu uzmanlar? O da belli değil. Bakan Nebati, Türkiye’nin modelini anlatacak. Peki düşündünüz mü? Ya soru sorarlarsa ne olacak? Gözlerdeki ışıltıdan mı bahsedecek?

 

Fakat endişeye kapılmayın. Onun önlemi alınmış. Madem bir model anlatacaksınız; özel oturum yapsanıza. Sonrasında sual yanıt olsun. Ne gerek var? Açılış konuşması organize edilmiş, burada tek kale maç yapılacak ve gülünç duruma düşmeyeceğimizi umarak, sonucu şu şekilde özetleyeyim: Söylenip gidilecek.

 

Çok trajik bir tabloyla karşı karşıyayız. Türk-İş Başkanı bile ısrarla bir mevzuyu Bakan’a anlattığını, ama anlamadığını açıklıyor; ama bizim Bakan, bizim ne işe yaradığını bilmediğimiz, adına model denen bir iki ürünlük uygulamayla dünyaya ders vermeye hazırlanıyor. Garip; gerçekten fazlaca garip.

[email protected]

 

 

TCMB brüt rezervleri 1,14 milyar dolar artarken, net rezervler 2,0 milyar dolar azaldı; partiden arındırılmış döviz mevduatları 1,6 milyar arttı

 

 

Tüketici itimat endeksi-moraller “bugün” için bozuk “seçim sonrası” iyileşme var

 

REIDIN Emlak Endeksi: Ağustos’ta satılık ve kiralıklar artış gösterdi

 

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın