Çetin Ünsalan Yazdı: ‘EYT siyasi istismara döndü…’: 2022

Merhaba, 

Ömer Seyfettin’in Diyet öyküsünü anımsar misiniz? Diyeti ödenen bir kolun, devamlı başa kakılması hemen sonra diyete konu hikaye kahramanının kolunu kesip atmasının peşinden ‘al diyetini’ diyerek sonlandırdığı ders niteliğindeki eser.

İşte Türkiye’de emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) meselesi de buna döndü. Çıktı, çıkacak, oldu, olacak derken geçen senelerin arkasından, insanoğlu hiç mağdur edilmemiş şeklinde, üstüne bir de ümit avcılığı ve oy devşirmesi yapılıyor.

Esasen bu ilk değil. İktidarın her seçim dönemi düzelteceğini söylediği, vaat ettiği, olayı oya tahvil ettikten sonra da ‘erken emeklilik’ ismi altında karşıtlıkla ret uyguladığı bir sistemden laf ediyoruz. Üstelik mevzunun erken emeklilikle uzaktan yakından ilgisi yokken…

Şimdi de bu haberler üstünden algı yönetiliyor. Günün sonunda tertip olur mu bilinmez. O düzen çıkarsa insanların gerçekten mağduriyeti giderilecek mi, yoksa ‘adı var kendi yok’ mu olacak; o da bilinmeyen. Ama muhatapların devamlı ‘üstünde çalışıyoruz’ söylemi üzerinden ilgiyi kendilerinde tutma yarışını görüyoruz. Ayrıca son dönemde meydana getirilen haberlere baktığınızda da sanki mevzunun iktidar ile asla ilgisi yokmuş benzer biçimde davranılıyor.

23 senelik bir yılan hikayesinden laf ediliyor. Doğru, bu uygulama 1999 yılında yasanın geriye işletilmesiyle mağduriyete niçin oldu. Ama unutulmamalı ki, 2008 yılındaki Sosyal Güvenlik Reformu ismi altında meydana getirilen sistem katliamı ile de taçlandı.

Bu insanların çalışmasının tamamen önüne geçilirken, çalışanların hak kayıplarına uğraması başta olmak suretiyle bir takım yeni hak gasplarına neden olundu. Şimdi soruyorum bu kadar gürültü çıkaranlara: EYT’nin tartışılacak neyi var?

Defaten muhalefet partilerinin yasal düzenleme olarak Meclis’e taşımış olduğu ve her seferinde iktidar oylarıyla reddedilen, hatta son ret sonucunda, kanun teklifi veren MHP’nin bile çekimser kalmış olarak kendi verdiği kanuna oy vermeyerek Cumhur İttfakı’na kurban edilen bir meseleden laf etmiyor muyuz?

EYT’nin tek bir çözümü var. Meclis toplanır ve devletin sözünü çiğnemesi engellenir. Çünkü bu hikayenin özeti şudur. Kamu ile çalışan antak kalma yapmıştır. Şu kadar gün çalışıp, şu kadar prim ödeyeceksin denilmiştir.

İnsanlar bu yükümlülüklerini yerine getirmesine rağmen, yasa hukuka aykırı bir halde geri işletilerek insanlar mağdur edilmiş, hakları gasp edilmiştir. Bu nedenle devlet ciddiyeti içinde tartışmaya gerek olmaksızın, tek seferde bu yanlış düzeltilir ve konu kapanır.

Kaynak meselesine erişince bizler neler gördük? Zamanında bu insanoğlu kaynakla ilgili emek harcama yaparak dahi bakanlığa gittiler ama hep nasihat aldılar. Ayrıca istenene kaynak olduğunu da biliyoruz. Yetmedi; erken emeklilik istemekle suçlandılar.

Tüm bu tarz şeyleri alt alta koyduğunuzda devletin itibarı söz mevzusudur ve EYT tartışılmadan, bir an ilkin haklar teslim edilerek hayata geçirilmelidir. Bunun dışında uzayan her süreç ve söylenen her laf siyasal istismardır. Nokta.

cetinunsalan@yahoo.Com

 


İLGİLİ HABERÇetin Ünsalan Yazdı: 'Üç haneli enflasyon itirafı...'Çetin Ünsalan Yazdı: ‘Üç haneli enflasyon itirafı…’

İLGİLİ HABERÇetin Ünsalan Yazdı: 'Bir de rakamlar gerçek olsa...'Çetin Ünsalan Yazdı: ‘Bir de rakamlar reel olsa…’

İLGİLİ HABERÇetin Ünsalan Yazdı: 'Afmış gibi ama değilmiş...'Çetin Ünsalan Yazdı: ‘Afmış benzer biçimde ama değilmiş…’

İLGİLİ HABERÇetin Ünsalan Yazdı: '2023 bütçesinin özeti; Mali disiplin yok...'Çetin Ünsalan Yazdı: ‘2023 bütçesinin özeti; Mali disiplin yok…’

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın