Çetin Ünsalan Yazdı: FED ne yaparsa yapsın…: 2022

Merhaba, 

Gözler FED tarafından açıklanacak faiz kararına çevrildi. Aslına bakarsanız niye bu tarz bir olay var anlamak da birazcık güç. Çünkü bu saatten sonrasında 50, 75 ya da 100 baz puan içinde bir fark yok ki.

Belki finans piyasalarının kendi risk ölçümü ve beklenti yönetimi adına bir anlam taşıyabilir, lakin reel ekonomi yani gerçek sektör kapsamlı bir yaklaşımda, bu loto oynamaya benzer algı yönetiminin zerre kadar anlamı kalmadı.

Şayet üretim ekonomisi aktörü iseniz, okumanız ihtiyaç duyulan bir kaç antet var. Bunlardan birincisi ekonomilerin soğutulduğu gerçeği…Sadece ABD’de değil, AB’nin de dahil olduğu bizim için mühim pazarların tamamında enflasyonla savaşım kapsamında büyümelerin aşağı çekilmesinin göze alındığı görüyoruz.

Bu vaziyet bir yanda pazarda arz fazlasının oluşmasına, diğer yanda tüketimlerin frenlenmesine neden olacak. Süreci buradan okur; ürün ve hizmet farklılaşmasına giderek mevcut pazarlarınızı korumanın önceliğini gündeme almalısınız.

Standart iş modelleri ve yaklaşımlarla, ortaya çıkacak daralma, artan rekabet arasında sermayesi kıt Türk şirketleri gerçeğini de kabul edersek, para kazanarak rekabetçi olabilmenin şansı yok. Daha fazlaca mal satıp, daha azca para kazanmanın da hiç kimseye hamallıktan başka bir getirisi olmaz.

O zaman gerçek sektör ürün farklılaşmasını daha oldukça gündeme almalı; inovatif yaklaşımlarla bu adım adım gelen sürece hazırlık yapmalıdır. İkinci başlık paranın ya kısılacağı yahut daha maliyetli hale geleceğidir.

Hele ki Türkiye benzer biçimde bir ülke menşei taşıyorsanız, CDS’leri 900’e vurmuş bir ekonomide bulabildiğiniz paranın da rakiplere oranla daha maliyetli olacağını göz önüne almalısınız. Elbette para bulabilirseniz.

Artık 2 binli yıllardaki şeklinde bir para bolluğu yok ve kimse kısa vadeli getiriler hesaplanarak sizlere kredi sunmayacaktır. Peki paraya ulaşım nerede? Ya dijital ekonomiye uyumlu hareketler yapmalısınız veya iklim kriziyle mücadeleye katkı sağlayacak inovasyon ve ürün ortaya koymalısınız.

Bu tip projelerin halen kıt kaynaklara karşın, bol ve ulaşılabilir maliyetlerle kapital bulabildiğini görüyoruz. Tüm bu gerçekleri görmezden gelir, siyasetin hamasetine kanar; iş yapış modellerinizden finans idare biçimlerinize kadar sisteminizde değişikliğe gitmezseniz, kabiliyet yönetimini esas alıp patronluğu terk etmezseniz; işletmenizde gerçek bir verimlilik hesabı peşine düşmezseniz bu işin içerisinden çıkmak güç gözüküyor.

Öyleyse Avrupa Merkez Bankası’nın faiz arttırma sürecine girdiği, FED’in daha da agresifleşecek bir tavır takındığı, dünya ekonomisinin de bırakın enflasyon ve resesyonu, stagflasyona koştuğu bir süreçte, ülkeler gerçek sektörlerinin bu değişime konsantre olmasını sağlamalıdır. Aksi takdirde FED’in yüzde kaç faiz arttıracağı, ancak yiyeceğiniz dayağın sertliğini etkisinde bırakır.

cetinunsalan@yahoo.Com

 


İLGİLİ HABERÇetin Ünsalan Yazdı: Kavcıoğlu ne anlatacak?Çetin Ünsalan Yazdı: Kavcıoğlu ne anlatacak?

İLGİLİ HABERÇetin Ünsalan Yazdı: Dinlemiyorsunuz ki...Çetin Ünsalan Yazdı: Dinlemiyorsunuz ki…

İLGİLİ HABERÇetin Ünsalan Yazdı: 'Esnaf yaşam, Başkan tribün derdinde...'Çetin Ünsalan Yazdı: ‘Esnaf yaşam, Başkan tribün derdinde…’

İLGİLİ HABERÇetin Ünsalan Yazdı: Enflasyon koşar adım geliyor!Çetin Ünsalan Yazdı: Enflasyon koşar adım geliyor!

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın