Çetin Ünsalan Yazdı: Gözü olan görür mü?: 2022

Merhaba, 

Havadan bakınca gördüğünüz tırlar, kamyonlar, arabalar ekonomide işlerin yolunda olduğunu gösterir mi? Ayrıca zarfa değil de mazrufa bakmak lazım. O taşıtların ne taşıdığını, bir şey taşıyıp taşımadığını, taşısalar da maliyetlerine yetişip yetişmediklerini bilemezsiniz.

Görmek ile bakmak arasındaki farkı helikopterden asla çözemezsiniz. Gözü olan görür mü? Görmek isterse görür.

Mesela görmek isterse tarlasını ekemeyen, ektiğini toplayamayan, toplasa para kazanamayan ve bor içinde kavrulan çiftçiye denk gelir.

Görmek isterse, asgari ücretle yaşamaya çalışan, açlık sınırının altındaki geliriyle idame etmek isterken borç batağına saplanan insanlar menfaat karşısına.

Görmeyi tercih ettiğinde işi olmayan olan fakat işi olmayan sayılmayan insanlara, hatta işsizlik maaşına bile ulaşamayan, ama kendisinden sıhhat sigortası primi ödemesi istenen kişilere şahit olursunuz.

Elektrik, doğalgaz, su faturalarını karşılayamayan, yatağa aç giren, girmese de doymayan, ayağına alacağı ayakkabısı olmadığı için okula terlikle giden küçüklere ve ailelerine rastlarsınız.

Görmek arzusundaysanız, siftah edemeyen yahut etmiş olduğu siftah günlük giderlerini karşılamaktan uzak olan, fakat yeniden de her fırsatta vergi istenen, vergileri arttırılan, buna mukabil da yabancı sermayeli şirketlerle rekabet etmesi beklenen esnafa çıkar yolunuz.

Görmek kadar hissetmek da gereken ergenler var. İyice dikkat kesilirseniz, oradaki genç olmakla ilgili kaygılarını, okul giderlerinden yurt paralarına kadar açmazlarını, bunlar da tehlikeli sonuç olan gelecek endişelerini görür; duyarsınız.

Görmek istiyorsanız işçinin, memurun, emeklinin, EYT’linin, esnafın, işsizin, ev kadınının, fabrika sahibinin, çiftçinin, yazılımcının, öğrencinin, güvenlik görevlisinin, bankacının, gezici satıcının ve aklınıza gelen her insanın halini görürsünüz.

Üretenin ne şartlarda üretim yapabildiğini görebilseydiniz; ihracat gelirlerine el koymazdınız. İnsanların geçinemediğini anlayabilseydiniz zaruret edebiyatı yapmazdınız.

İşsizden çiftçiye, esnaftan öğrenciye, fabrikatörden yöneticiye herkesi gerçekten görmek istiyor musunuz? Yoksa helikopterle bakarak onların da durumunun anlaşılabileceği inancında mısınız?

Gerçek olmayan rakamlara, istatistik oyunlarına, hatalı ihale sistemlerine ve çıkan bedellere aklınıza neresi gelirse gelsin harbiden görmek için bakmayı denediniz mi hiç? Ne güzel söylemiş Mevlana: “Ay vurmuyorsa yüzüne, güneş vurmuyorsa pencerene kabahati ne Ay’da ne Güneş’te ara. Gözlerindeki perdeyi arala.”

[email protected]

 


İLGİLİ HABERÇetin Ünsalan Yazdı: Sosyal konut mu; yeni bir fon mu?Çetin Ünsalan Yazdı: Sosyal mesken mu; yeni bir fon mu?

İLGİLİ HABERÇetin Ünsalan Yazdı: Gidersen git...Çetin Ünsalan Yazdı: Gidersen git…

İLGİLİ HABERÇetin Ünsalan Yazdı: 'Bakan Kurum’un Mehmet Ali’si...'Çetin Ünsalan Yazdı: ‘Bakan Kurum’un Mehmet Ali’si…’

İLGİLİ HABERÇetin Ünsalan Yazdı: 'Çalışan, sermaye değildir...'Çetin Ünsalan Yazdı: ‘Çalışan, sermaye değildir…’

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın