Çetin Ünsalan Yazdı: ‘Pozitif ayrışma…’: 2022

Merhaba, 

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, son işsizlik verilerini değerlendirirken, Türkiye ekonomisinin hayattaki gelişmelerden pozitif ayrıştığına dair vurgusunu tekrarladı. Bunu hangi kriterlerle iddia ediyoruz?

Göstergelere baktığımızda… Peki göstergelere bakmak doğru bir yaklaşım mı? Elbette doğru. Tek bir şartla, göstergelerin hem de gerçeği de yansıtması ve manipüle edilmemesi kaydıyla…

Sadece tek haneye düşen işsizlik rakamından bile göstergelerimizin tartışmalı olduğu ortada. Aynı fotoğrafı enflasyondan dış ticarete, rezervlerimizden büyümemize kadar her alan için söyleyebiliriz.

Peki diyelim ki bu irdelemenin içine girdik. İktidar kanadı doğru dedi; matematik ve sokağın gerçekleri yanlış diye meseleyi ortaya koydu. Bu inatlaşmanın kime ve neye faydası var?

Yani sizin bir takım rakamlar üstünden feyk ve geçersiz övünme bahaneleri bulmanız, ancak bir bölüm seçmen üzerinde etkili olabilir; fakat yaşamın gerçeklerini değiştirmez.

Gerçekleri değiştirmediği yahut sorunları ortadan kaldırmadığı gibi, problemlerin daha da ağırlaşarak önümüze gelmesine neden olur. Gerçeği reddeden ruhsal sıkıntıları olan bireylere benzedik.

Oysa vatanımızda ağırlaşan ve yaklaşım nedeniyle daha da ağırlaşmaya aday problemleri ortadan kaldırmanın birinci yolu, onlarla yüzleşmekten geçiyor. Yüzleşeceksiniz; durumunuzu tespit edeceksiniz ve arkasından da çözüm adına neler yapılabileceğini, eldekileri dikkate alarak konuşacaksınız.

Fakat bizler büyük bir akıl tutulması arasında sorunları reddedip, daha da fenası meseleyi yaşayanları da ikna ederek, ekonomik meseleleri aşabileceğimize dair, kaynağı gayri muayyen, akıl dışı bir inanca kapıldık.

Hiçbir algı ve sosyal psikoloji, gereğini yapmadığınız bir resim içerisinde sonuç vermez. İnanmıyorsanız bütün başarıları verdiği gaz (!) ve motivasyona bağlanan, ama hakikatin bununla uzaktan yakından ilgisinin olmadığı Fatih Terim’in dünyasına bakın. Terim Belgeseli, aslına bakarsak başarının hiç tesadüflere bağlı olmadığını, akıl, bilim ve emek verme ürünü olduğu kadar, inovatif bakış açısını, tekniğe dayandıran kabiliyetlerle bezenmiş, analitik bir zekanın ürünü bulunduğunu bir kere daha bize gösteriyor.

Yoksa Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, çıksın ekranlara sabahtan akşama kadar sorunlar yumağının arasında boğuşan insanlara gaz verip ekonomiyi düzeltsin. Bunun olası olmadığını ve olmayacağını göreceksiniz.

Daha ilginç olan bunu Bakan Nebati ve embedded gazetecilik oluşturmaya alışmış medya organları dışında her insanın görüyor olması. Ama Bakan ısrar eden. Bakın bu halimizle gerçekten dünyadan ayrışıyoruz. Ne yöne doğru? Ona da siz karar verin.

[email protected]

 


İLGİLİ HABERÇetin Ünsalan Yazdı: 'Ankara’nın leğeni geri döndü...'Çetin Ünsalan Yazdı: ‘Ankara’nın leğeni geri döndü…’

İLGİLİ HABERÇetin Ünsalan Yazdı: Gözü olan görür mü?Çetin Ünsalan Yazdı: Gözü olan görür mü?

İLGİLİ HABERÇetin Ünsalan Yazdı: Sosyal konut mu; yeni bir fon mu?Çetin Ünsalan Yazdı: Sosyal mesken mu; yeni bir fon mu?

İLGİLİ HABERÇetin Ünsalan Yazdı: Gidersen git...Çetin Ünsalan Yazdı: Gidersen git…

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın