Çetin Ünsalan Yazdı: Sosyal mesken mu; yeni bir fon mu?: 2022

Merhaba, 

Sosyal konut projesi açıklandı. Detaylarına girmeyeceğim, aslına bakarsanız her yerde fazlasıyla haber aktarıldı. Bu ülkede toplumsal konut yapılmasına gereksinim var mı; evet. Şu an için öncelik bu mu; tartışılır.

Finans sıkıntısı çeken ve aslına bakarsak yatırımlarını daha katma kıymetli işlere yönlendirip, oradan elde edilecek zenginlikle mesken projeleri yapması ihtiyaç duyulan bir yapının varlığı açık. Ama bunun Türkiye’de bugün anlatılamayacağını düşünüyorum. Zamanı ulaşınca sonuçlarını herkes yaşayarak görecek.

Peki ne amaçlanıyor? Öncelikle son devrin en fazla tepki çeken mevzusu olan ev fiyatlarının, bağlantılı olarak da kiraların geri çekilmesi. Bunun için 500 bin mesken 250 bin konut amaçlı arsa yaratmaya gerek var mı? Hayır… Bu, doğru bir regülasyon ve ‘nereden buldun’ ya da ‘kaynağını açıkla’ tipi modellemelerle rahatça çözülebilecek bir sorun.

Orta ve uzun vadede sosyal konuta gereksinim var mı? Evet… Öncelikle bu evlerin fiyatlarının da, taksitlerinin de söylendiği miktarda kalmayacağını, hatta bir ihtimal de ödenemez noktalara kadar ulaşıp, bir müddet sonra inşaattan satışların yaşanacağını bugünden söylemek müneccimlik olmaz.

Zira bir ülkede 18 bin yahut 16 bin TL geliri olan insanlara toplumsal mesken satmayı hedefliyorsanız, fakat ülkede zaruret sınırı 22 bin TL civarında geziniyorsa, filmin sonu bellidir.

Vatandaş hem kirasını hem ev taksitini ödeyebilir mi? Sadece kirasını ödeyebilse esasen bu kadar gürültü çıkmazdı. Kamu eliyle bunun finansmanı sağlanabilir mi? Hiç zannetmiyorum; şu sebeple model onun üstüne kurulu değil.

Döviz mevduatların bozulması amaçlanmış olabilir mi? Bu da zorlama bir ihtimal olur. Çünkü aslına bakarsanız ortalama 17 bin TL geliri olan insanların döviz mevduatlarındaki oranı sıfıra yakındır.

Özel bankalar finanse eder mi? Bugün borsada yaşanmış olan devre kesme ve eş zamanlı yabancıların bankacılık sisteminden çıkmasını dikkate alırsanız, böyle bir ihtimalin de düşük olduğu inancındayım.

Peki TOKİ’nin açıklamış olduğu 1 sene sonrasında ödemenin başlamış olacağı faktörünü iyi mi değerlendirmek gerekir? Muhtemelen seçim sonrasına kadar kazma bile vurulmayacak. Vurulmak istenirse de, ara ödemeler istenmesi yüksek olasılık.

Seçim sonrasına sarkıtılan bir inşaat hamlesinde inşaatların da yaklaşık 1 yıl süreceğini hesap ederseniz, o zamanki maliyetlerle evin taksitleri kaç TL’ye ulaşır büyük bir bilmece.

Peki 1 sene sonra ödemeler başlarsa, 20 sene süresince bunun parasını vatandaş mı ödeyecek? Evet. Ödeyebilecek mi? Meçhul.

Ama müracaat parası var ve 500 TL. 800 bin konut, iş yeri ve arsa için ne eder? 400 milyon TL. Peki bu sayı ne anlam anlatım ediyor?

2022 bütçesinde beş partiye düşen bu yılki seçim desteği 580 milyon TL. İktidar partisine düşen yaklaşık seçim yardım miktarı ne? Yaklaşık 250 milyon TL. Alın size yeni bir fon. Güle güle kullanın. Üstelik vatandaşın cebinden geri ödemesiz. Hayırlı işler.

[email protected]


İLGİLİ HABERÇetin Ünsalan Yazdı: Gidersen git...Çetin Ünsalan Yazdı: Gidersen git…

İLGİLİ HABERÇetin Ünsalan Yazdı: 'Bakan Kurum’un Mehmet Ali’si...'Çetin Ünsalan Yazdı: ‘Bakan Kurum’un Mehmet Ali’si…’

İLGİLİ HABERÇetin Ünsalan Yazdı: 'Çalışan, sermaye değildir...'Çetin Ünsalan Yazdı: ‘Çalışan, sermaye değildir…’

İLGİLİ HABERÇetin Ünsalan Yazdı: 'Büyümeden payımıza zam düştü...'Çetin Ünsalan Yazdı: ‘Büyümeden payımıza zam düştü…’

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın