CHP ikinci Doğu Masası turunda söyledi: Kürt problemi nasıl çözülür?: 2022

Merhaba, 

CHP, Doğu Masası çalışmalarını sürdürüyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Van’da yaptığı açıklamada, Kürt sorununu nasıl çözeceklerini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki illerde parti teşkilatlarını güçlendirmek, oy oranını arttırmak amacıyla kurduğu Doğu Masası çalışmalarını sürdürüyor. Van, Hakkari ve Erzurum’u kapsayan 4 günlük program kapsamında üye katılım törenleri, esnaf ziyareti ve sivil toplum örgütleri ile görüşmeler yapılacak. Doğu Masası emek harcamaları kapsamında seçimlerde “Sürpriz denilecek sonuçlar alacağız” diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Kürt meselesi ile alakalı, “Kürt sorunu bizim için tüm Türkiye’nin problemi. Meseleyi Van’da yaşayan Kürt vatandaşların problemi olarak görmüyoruz, Türkiye’nin problemi olarak görüyoruz” dedi.

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberinden seçtiğimiz kısmı aşağıda paylaşıyoruz:

Salıcı, Kürt Sorununun çözümü için iyi mi öneriler sundukları sorusuna şu yanıtı verdi: “Hakkari’de de İstanbul’da da vatandaşın birinciliği önceliği sorusuna iktisat yanıtı veriliyor. Tek dert bu değil. Adalet var, dış siyaset, öğrenim var. Kürt sorununu da dert eden yurttaşlarımız var. Kürt problemi belli bir kesimin dert edeceği sıkıntı değil. Kürt problemi bizim için bütün Türkiye’nin problemi. Meseleyi Van’da yaşayan Kürt vatandaşların sorunu olarak görmüyoruz, Türkiye’nin problemi olarak görüyoruz. Edirne’de yaşayan yurttaşlarımızın da sorunu Van’da yaşayanların da problemi. Kürt meselesini ilk dile getiren, tartışan, alakalı kurullarında konuşan bir siyasal iradeyiz. Kürt sorunu var mıdır, bizler olduğu kanaatindeyiz.”

‘KÜRT SORUNU NASIL ÇÖZÜLÜR’ TARİFİ

Kürt sorunun nasıl çözüleceğine dair bir tarifleri bulunduğunu belirten Salıcı bu tarifi de şu şekilde yaptı: “Üniter yapı içinde, Türkiye’nin birliği bütünlüğü arasında, parlamento zemininde, şeffaf bir şekilde ve demokratik usullerle Kürt sorununu çözebiliriz. Çözeriz, önce yapılması gereken şey Türkiye’deki ağır baskı rejimini ortadan kaldırmak, Türkiye’yi demokratikleştirmektir. Türkiye’de anlatım özgürlüğünün önündeki engelleri ortadan kaldırmaktır. Kayyım sisteminden kurtulmaktır.”

‘KÜRT SORUNU DEMOKRATİKLEŞME ÇERÇEVESİNDE ÇÖZEBİLECEĞİMİZ BİR MESELE’

Salıcı’ya “Kürt problemininin çözümüne dair reçete sundunuz ama tarifiniz nedir” sorusu da yöneltildi. Salıcı bu soruya şu yanıtı verdi: “Ben Kürdüm ve Kürt olmamdan kaynaklı problemler oturuyorum diyen yurttaşlarımız ya da kimliğim, inancım nedeniyle sıkıntı yaşıyorum diyen vatandaşlarımızı aynı çerçevede görüyoruz. Benim doğuştan gelen bir özelliğimden dolayı sorun oturuyorum. Biz istiyoruz ki kanunlar her insana eşit uygulansın. Demokratik hak ve özgürlüklerin alanı genişlesin. İnsanların kimlikleri, inançları, farklılıkları hakkındaki sıkıntı yaşama durumları en az seviyeye insin. Biz Kürt meselesini yöresel bir sorun, sınırlara dair bir sorun görmüyoruz. Temel insan hakkı olarak görüyoruz. Temel demokratikleşme çerçevesi arasında çözebileceğimiz bir mesele olarak görüyoruz” yanıtı verdi.

Kürt meselesi ile ilgili Anayasa çerçevesinde nasıl bir çözüm önerdikleri sorusu üzerine de Salıcı, “Altılı Masada mutabık olduğumuz konuları açıkladık. Bunların da genişleyeceği alanlar olacak. Bunların çözümü seçimlerde yapılacak tercih. Otoriter bir idare mi, demokrasiden yana mı tercih yapılacak. Otoriter idare ile devam edeceksek bunları konuşmanın anlamı yok. Biz demokrasi etrafında bir araya gelecek güçler, Altılı Masa demokrasinin yolunu açsın. Demokrasi ile bağlantılı sorunların büyük bölümü çözülmüş olacak. En başta reçete her şeyi kapsasın olmaz” değerlendirmesinde bulundu.

Gazete Duvar

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın