CHP Milletvekili 47,9 milyar liralık ‘gizli’ ihaleleri yargıya taşıdı: 2022

Merhaba, 

CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, aralarında Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı tesislerinin parçalanmasına niçin olan projenin ihalesi de olmak suretiyle 47,9 milyar lira değerindeki 25 ihaleyi yargıya taşıdı.

İhaleler arasında Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı taksi yollarının kırıldığı, Yapı & Yapı A.Ş.‘nin aldığı ihale de bulunuyor.

Yavuzyılmaz, ‘görevi istismar’ ve ‘ihaleye fesat karıştırma’ suçlarından dolayı şikayette bulundu.

Ayrıca AKP’ye yakın şirketlerin davet edilerek, yüksek bedellerle ihalelerin verildiği belirtildi. 21/B maddesine hususi vurgu yapılmış oldu.

Bu madde yöntemiyle ihaleler açık usulle yapılmıyor. Bu şartın kullanılmasını gerektiren özel şartlar, doğal afet, istila hastalık, acele vaziyet, imal tekniği özellik arz eden işler. Fakat buna karşın ihalelerde ekseriya bu yol kullanılıyor.

Yavuzyılmaz, toplumsal medya hesabından şu paylaşımı yapmış oldu:

*Atatürk Havalimanı pistlerini kıran Yapı ve Yapı A.Ş’ye peşkeş çektiği 6 ihale dahil toplam 25 ihalesini yargıya taşıdım. Kanundaki koşullar oluşmadığı halde pazarlık usulüyle adrese teslim meydana getirilen 25 ihalenin güncel ücreti: 47.953.810.711 TL

*21/b pazarlık usulü ihale: Doğal afet, istila rahatsızlık, acil konum, imal tekniği özellik arz eden işler için kullanılması ihtiyaç duyulan bir yöntem.

*Bu yöntemde ihaleye ancak belli firmalar çayır ediliyor, ihaleye de sadece bu firmalar girebiliyor.

İhaleleri alan şirketler içinde Yapı&Yapı firması benzer biçimde Kolin, Kalyon, Limak, REC benzer biçimde firmalar de yer ediniyor.

 

 

 

sozcu.Com.Tr

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın