CHP, sansür yasasının tartışmalı maddesinin iptali için AYM’ye başvurdu: 2022

Merhaba, 

CHP, “Sansür Yasası”nın hapis cezası öngören “Halkı Yanıltıcı Bilgiyi Alenen Yayma Suçu” ile ilgili maddesinin yürürlüğünün durdurulması talebi ile Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

40 maddelik yasanın en fazla tartışılan 29’uncu maddede şu ifadeler yer alıyor: “Sırf halk içinde kaygı, tehlike yada panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, amme düzeni ve genel sağlığı ile alakalı gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde açıkca yürüyerek kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak.”

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay yapmış olduğu açıklamada, “Bu kanun, Türkiye’de demokrasiyi tahrip etmekle kalmaz, Türkiye’yi dünya milletler ailesi içinde demokrasi liginden düşürmez, kategori dışında tutar.” diye konuştu.

CHP’li Altay, Basın Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un, “Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçunu işleyenlere 1-3 yıl hapis cezası verilmesini düzenleyen 29’uncu maddesinin yürürlüğünün durdurulması için bugün Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Altay, müracaat dilekçesinin tesliminin peşinden Anayasa Mahkemesi önünde açıklama yaptı.

Engin Altay, yapmış olduğu açıklamada şunları söylemiş oldu:

“Bu bir Stalin yasasıdır. Bu yasa muhalefeti, medyayı, basını, toplumsal medyayı susturmaktır. Kendi yalanlarını reel gibi sunmak, gerçekleri gerçek dışı diye nitelemek yasasıdır ve kabulü mümkün değildir. Yüksek mahkemenin sonucu var. 153’e ve kararın bağlayıcılığına aykırı. 29. Madde ile ilgili başvuruyu bekletmeksizin yürürlüğün durması bakımından bir an ilkin ele alınmasını ulu mahkemeden istek ediyorum. Bu kanun, Türkiye’de demokrasiyi tahrip etmekle kalmaz, Türkiye’yi dünya milletler ailesi içinde demokrasi liginden düşürmez, kategori dışında meblağ.

29.Madde artık yürürlükte. Bir savcı vatandaşın bir lafı üstünden bu yasaya göre insanları kodese atabilir. Yürütmenin durdurulması noktasına bir an önce talebimizin acilen gündeme alınmasını, demokrasimizin daha oldukca tahribat almaması için talep ettik.”

Birgün, T24

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın