CHP’den, toplumsal mesken projeleri ödemelerine ait kanun teklifi: 2022

Merhaba, 

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç’un imzasını taşıyan Toplu Konut Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne gore, başvuruları 14 Eylül ile 31 Ekim arasında alınan sosyal mesken projelerinde hak sahiplerinden peşinat talep edilmeyecek, projeler 360 aya kadar taksitlendirilebilecek, başlangıçta duyuru edilen konut bedeline ek yapılamayacak, taksit ödemelerine konutların teslimini takip eden 4. Aydan itibaren başlanabilecek.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) toplumsal konut projelerinde ödemelere ait düzenlemeler için kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na sundu.

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç’un imzasını taşıyan Toplu Konut Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne gore, başvuruları 14 Eylül ile 31 Ekim içinde alınan toplumsal mesken projelerinde hak sahiplerinden peşinat istek edilmeyecek, projeler 360 aya kadar taksitlendirilebilecek, başlarda ilan edilen mesken bedeline ek yapılamayacak, taksit ödemelerine konutların teslimini takip eden 4. Aydan itibaren başlanabilecek.

Sosyal mesken projelerini üstlenecek firmalara, girdi fiyatlarındaki istikrarsızlık göz önüne alınarak hazine garantisi verilebilecek.

Teklifin gerekçesinde TOKİ ile mesken problemininin çözülmesinin amaçlandığına işaret edilerek, kurumun öncelikli hedefinin ilk kurulduğu günden bu yana alt gelir grubu ile orta gelir grubundaki konut sahibi olmayan vatandaşların konut sahibi olabilmesini kolaylaştırmak olduğu kaydedildi.

‘AKP İKTİDARI DÖNEMİNDE DAR VE ORTA GELİRLİLERE YÖNELİK KONUT ÜRETİMİNİN AZALDI’

Gerekçede, TOKİ’nin AKP iktidarında kar amaçlı projelere yöneldiği, dar ve orta gelirlilere yönelik mesken üretiminin azaldığı kaydedilerek, azalan alım gücü ve bilhassa büyük şehirlerde yükselen kira tutarları nedeniyle dar ve orta gelirli vatandaşların ev sahibi olma hayali bile kuramadığı ifade edildi.

İktidarın tarihin en büyük konut projesi adıyla duyurduğu projede, ihtiyaç sahipleri için planlanan sosyal konutlardan peşinat alınacağı, taksitlere 6 ayda bir zam yapılacağı, bu kişilerin evler hazır olana kadar kira ödeyecekleri ifade edilen gerekçede, teklifle bu sorunların çözümünün amaçlandığı açıklandı.

Birgün

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın