Çiftçiler, 20 yıllık borcun yarısını son 1 yılda yaptı: 2022

Merhaba, 

BDDK verilerine göre, çiftçilerin geçen yıl haziranda 147.7 milyar lira olan toplam borcu son bir yılda yüzde 51 artışla 222.4 milyar liraya ulaşarak cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı. CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, “Çiftçilerimiz 20 senedeki toplam borcun yarısını son bir yılda yaptı şu sebeple para kazanamadıkça krediye sarılıyorlar. Çiftçi başına borç 106 bin liraya ulaştı” dedi.

Başta enerji ve gübre fiyatlarına gelen zamlar sebebiyle olmak suretiyle girdi maliyetleri devamlı artan çiftçiler, çareyi bankalardan kredi almakta buluyor. Ürününü uygun fiyatla da satamayınca borcu sürekli katlanıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine gore, çiftçilerin geçen sene haziran ayında 147.7 milyar lira olan borcu son bir yılda yüzde 51 artışla (74.8 milyar lira) artışla 222.4 milyar liraya ulaşarak cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı.

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı 2.1 milyon çiftçinin borcunun kişi başına 106 bin liraya ulaştığını belirterek, “Çiftçilerimiz, 20 senede kullandığı kredinin yarısını son bir yılda aldı. Artış, bu kredi miktarının bu gelirle ödenemez hale geldiğini gösteriyor” dedi.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın