Consus Enerji’nin net kârı 75 milyon TL oldu: 2022

Merhaba, 

Türkiye’nin yenilenebilir enerji ve dağıtık enerji alanındaki öncü firmalarından olan Consus Enerji, 2022 yılı üçüncü çeyrek neticelerini deklare etti. Gelirlerini bundan önceki yılın aynı dönemine gore yüzde 81 artırarak 453 milyon TL’ye çıkaran Consus Enerji’nin, FAVÖK’ü yüzde 64’lük artışla 151 milyon TL’ye, net kârı ise yüzde 221’lik artışla 75 milyon TL’ye terfi etti.

2022 yılının ilk dokuz ayına ilişik sonuçlar hakkında konuşan Consus Enerji Genel Müdürü Atay Arpacıoğulları, “Emtia fiyatlarında, küresel ölçekte yaşanmış olan enerji krizinin de etkisiyle kısa bir sürede gerçekleşen artışların, enerji piyasasındaki dengeleri bozduğu ve öngörülebilirliği oldukça azalttığı bir dönemden geçiyoruz. Arz güvenliğinin daha fazla öne çıkmış olduğu bu dönemde, her ne kadar global ölçekte, fosil yakıt projeleri tekrar ivme kazanmış şeklinde görünse de, beklentimiz bu eğilimin geçici olması ve krizin etkileri azaldıkça yenilenebilir enerji yatırımlarının yine öne çıkmasıdır. Consus Enerji olarak, 2022 yılının üçüncü çeyreğinde de yenilenebilir enerji ve dağıtık enerji santrallerimizle üretimlerimize devam ettik ve 2022 yılının ilk dokuz ayındaki gelirlerimizi, faaliyet kârımızı ve net kârımızı geçen senenin aynı dönemine gore artırdık. Hedeflediğimiz yatırımlarımızı sene sonuna kadar tamamlamaya odaklandık. Üretim portföyümüzü büyütmek için de çalışmalarımıza tüm hızıyla devam ediyoruz.” dedi.

Türkiye’nin yenilenebilir enerji ve dağıtık enerji alanındaki öncü firmalarından olan Consus Enerji’nin gelirleri 2022 yılının ilk dokuz ayında bundan önceki senenin aynı dönemine bakılırsa yüzde 81 artarak 452 milyon 684 bin 204 TL’ye ulaştı. Şirketin Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr’ı (FAVÖK) ise yüzde 64’lük artışla 151 milyon 429 bin 758 TL’ye yükseldi. Finansman kalemleri ve Vergi sonrası net kârı ise geçen senenin aynı dönemine nazaran yüzde 221’lik artışla 74 milyon 777 bin 95 TL olarak gerçekleşti.

Biyokütle ve Güneş Enerjisi iş kollarından oluşan Yenilenebilir Enerji sektöründeki etkinlik kârlılığı toplamda yüzde 174 arttı. Yenilenebilir Enerji alanındaki gelişme yılın ilk dokuz ayında da devam etti. 2022’nin ilk dokuz ayında Yenilenebilir Enerji’deki gelirlerini bundan önceki senenin aynı dönemine gore yüzde 118’lik artışla 345 milyon 440 bin 798 TL’ye çıkaran Consus Enerji, bu alandaki FAVÖK’ünü de yüzde 135’lik artışla 137 milyon 556 bin 249 TL’ye çıkardı.

Dağıtık Enerji alanında, 2022 yılı ilk çeyreğinde ülke genelinde endüstri şirketlerine getirilen naturel gaz kısıtlamaları cevabında hizmet satış miktarları geçen yılın aynı dönemine bakılırsa azalış gösterse de elektrik fiyatlarındaki yükseliş ile gelirler yılın ilk dokuz ayında yüzde 12’lik artışla 89 milyon 370 bin 688 TL’ye yükseldi. Enerji hizmet satış miktarlarındaki yaşanmış olan mecbur azalış ve doğalgaz fiyatlarındaki artış ile karşılaştırıldığında güncellenen yönetmelik etkisiyle spot elektrik fiyatlarındaki yükselişin kısıtlı kalması ile bu iş kolu çalışmalarından elde edilmiş FAVÖK, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 azalarak 29 milyon 716 bin 710 TL seviyesinde gerçekleşti.

Elektrik tutarları ve doğalgaz maliyetleri arasındaki farkın normalleşme eğiliminde olması ve son dönemde geçtiğimiz birkaç senede gerçekleşen ortalama değerlere yaklaşması, bu iş kolundaki karlılıkların da artacağına yönelik müspet beklenti yaratmaktadır. Elektrik piyasasında 3. Çeyrekte gerçekleşen fiyat gelişmeleri sonucu Consus Enerji, 3. Çeyrek döneminde Dağıtık Enerji iş kolunda 2022 yılı içindeki en yüksek çeyreksel FAVÖK rakamına ulaşmıştır.

Enerji üretim faaliyetleriyle entegre bir biçimde oluşturulan iş modeli kapsamında elektrik ticareti alanında da faaliyet gösteren Consus Enerji, 2022 yılının ilk dokuz ayında bir önceki senenin aynı dönemine bakılırsa bu iş kolunda gelirlerinde yüzde 45 artış kaydederek, 17 milyon 872 bin 717 TL’ye ulaşmıştır. Elektrik tedariğinde gerçekleşen FAVÖK artış payı ise yine aynı devre için yüzde 659 oranında gerçekleşmiş ve 3 milyon 106 bin 397 TL’ye ulaşmıştır.

Öngörülebilirliğin azaldığı bu zamanda, etkinlik ve net karımızı geçen yılın aynı dönemine bakılırsa artırdık

Şirketin 2022 yılı ilk dokuz ayındaki finansal ve operasyonel performansını değerlendiren Consus Enerji Genel Müdürü Atay Arpacıoğulları, “Emtia fiyatlarında, küresel ölçekte yaşanan enerji krizinin de etkisiyle gerçekleşen artışların, enerji piyasasındaki dengeleri bozmuş olduğu ve öngörülebilirliği çok azalttığı bir dönemden geçiyoruz. Arz güvenliğinin daha fazla öne çıkmış olduğu bu zamanda, her ne kadar global ölçekte, fosil yakıt projeleri tekrar ivme kazanmış benzer biçimde görünse de, beklentimiz bu eğilimin geçici olması ve krizin etkileri azaldıkça, yenilenebilir enerji yatırımlarının yeniden öne çıkmasıdır. Consus Enerji olarak, 2022 yılının üçüncü çeyreğinde de yenilenebilir enerji ve dağıtık enerji santrallerimizle üretimlerimize devam ettik ve 2022 yılının ilk dokuz ayındaki gelirlerimizi, etkinlik kârımızı ve net kârımızı geçen senenin aynı dönemine nazaran önemli seviyede artırdık.” diye konuştu.

 

 

 

foreks.Com

 

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın