CREA: Avrupa Birliği’nin CO2 emisyonları son 3 ayda yüzde 6 azaldı: 2022

Merhaba, 

Enerji ve Temiz Hava Araştırma Merkezi (CREA) tarafından meydana getirilen yeni bir analize göre, Avrupa Birliği’nin (AB) enerji kullanımından kaynaklanan karbondioksit emisyonları son 3 ayda 2021’in aynı dönemine kıyasla yüzde 6 oranında azaldı.

Hürriyet gazetesinden Emre Eser’in haberine nazaran; analize nazaran bu düşüşle pandemi kaynaklı olarak devam eden 18 aylık bir yükseliş bitmiş oldu. CREA, enerji krizinin AB emisyonlarını aşağıya çekmeye başladığını ve bu durumun hızlanabileceğini belirtiyor.

Peki emisyonların düşmesinde etkili olan faktörler neler? Rapora nazaran AB’de enerji krizinden kaynaklı olarak yenilenebilir enerji kaynaklarına olan talep, sıcaklık pompası kullanımı ve elektrikli araçlarda ciddi bir artış yaşanıyor. Bunun yanında güneş enerjisindeki büyüme karbon salınımının azalmasına kuvvetli bir destek oldu. AB, ancak mayıs-ağustos döneminde ihtiyacı olan elektriğin yüzde 12’tepsi güneşten elde ederek 29 milyar Euro’sevinç gaz ithalatının da önüne geçti. Ayrıca geçtiğimiz dönemde kıta genelinde müessir olan kuraklık sebebiyle hidroelektrik santrallarından tam fayda sağlanamıyordu. Eylül ve ekim aylarında da hidroelektrik üretimi normalleşti ve rüzgâr santrallarının da daha yüksek verimle emek vermesi ile bu anlamda bir rahatlama sağlandı.

 

Dünya genelinde yükselen fosil yakıt fiyatları bilhassa sanayi ve konutlardaki enerji talebini baskılıyor. Burada kısmen enerji verimliliği projeleri ve tutum tedbirleri kısmen de birtakım sanayi devlerinin üretimi askıya alması etkili oldu. Ancak ağustos ayında Euro Bölgesi’ndeki endüstri üretimi enerji üreticilerinin üretimi azaltmasına ve AB’nin endüstireyel gaz talebinin azalmasına karşın beklentinin üzerinde artş gösterdi. Analizde bu durumla ilgili, “AB’nin gelişen duruma ahenk sağlamakta zorlandığı” yorumu yapılmış oldu.

Analize bakılırsa gelecek yıllarda, AB’nin pak enerjiye yönelik artan ilgisi ve gaz kullanımının azaltılmasını desteklemek için uygulamaya konulan politika programları meyvelerini verecek ve kömür ve gaz tüketimi ile buradan kaynaklı emisyonları daha da aşağı çekecek. CREA Baş Analisti Lauri Myllyvirta, “Temiz enerji yatırımları ve politikaları mühim seviyede genişledi. Bu da önümüzdeki birkaç yıl arasında emisyonlarda devamlı ve hızlı bir düşüşe yol açacak” diyor. Eylül ayının başlarında Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB’nin yenilenebilir enerji kullanımını arttırma ve hızlandırmaya yönelik taahhüdünü hatırlatarak bunu “gelecek için enerji sigortamız” olarak adlandırmıştı.

 

 

 

bigpara.Hurriyet.Com.Tr

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın