Dardanel’in satışlarında ilk 9 ayda yüzde 133 artış: 2022

Merhaba, 

Dardanel, yeni açıkladığı finansal raporlarla istikrarlı büyümesini 2022’de de arttırarak sürdüreceğini gösterdi. İlk dokuz aylık finansal raporlara bakılırsa satışlarını bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla %133 oranında arttırarak, cirosunu 1,9 milyar TL’ye yükseltti.

Dardanel, 2022 yılının ilk dokuz aylık konsolide finansal raporlarını yayınladı. Ülkemizde sektöründeki lider konumunu senenin ilk dokuz ayında da sürdüren firma, satış tutarını geçtiğimiz senenin aynı dönemine bakılırsa %133 oranında artırarak başarı göstermiş grafiğini devam ettirdi. 2021’deki yıllık cirosu 1.160 milyar TL olan firma, bu yılın sadece ilk dokuz ayında 1.9 milyar TL’lik ciroya ulaştı. Bu parlak satış tablosuyla Dardanel, geçen yılın ilk dokuz aylık döneminde 6.2 Milyon TL’lik kâr elde ederken, bu yıl 35.9 milyon TL’lik kâr elde etmiş oldu.

Şirketin FAVÖK (Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr) ücreti da yine 2021’in ilk dokuz ayına kıyasla %129 oranında artarak 222 milyon TL’ye terfi etti.

Dardanel Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, neticelerle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Son yıllarda üretim gücümüzü katlarken büyüme ivmesini hem Türkiye’de hem de ihracat yaptığımız coğrafyalarda istikrarlı bir halde sürdürmeyi amaçlıyoruz. 2022’nin ilk dokuz ayının finansal raporlarına geçtiğimiz yıla kıyasla baktığımızda satışlarımızı %133 oranında artırdığımızı görüyoruz. Bu gelişmeler, bizim gibi, devletimizde ürettiğimiz katma değerli balık ve deniz ürünlerini her geçen gün daha geniş bir coğrafyaya ulaştıran ve ihracatına ivme katan bir şirket için sevinç verici. Şirketimiz, artan maliyetlere karşın başarı göstermiş gelir performansıyla FAVÖK tutarını da yeniden geçtiğimiz yılın ilk dokuz ayına kıyasla %129 oranında artırmayı başardı. Stratejilerimiz doğrultusunda, Ar-Ge, inovasyon ve yeni üretim hatlarına yaptığımız yatırımların geri dönüşünü almaya devam edeceğiz. Dardanel uzmanlığını yeni tüketici gruplarıyla buluşturmak adına değişik kategorilerde ürünler geliştirip bu yöndeki yatırımlara da devam edeceğiz. Dünyanın en büyük deniz üreticilerinden biri olma hedefimiz yönünde, markalı ve katma değeri yüksek üretimle yurt arasında ve yurt haricinde sağladığımız istikrarlı büyümeyi sürdüreceğiz.”

 

 

 

foreks.Com

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın