Davutoğlu: Brezilya’ya selam olsun, darısı başımıza: 2022

Merhaba, 

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, Brezilya’da devlet başkanlığı seçimini kazanan Lula da Silva’yı tebrik etti. Davutoğlu tebrik mesajında, “Brezilya’ya slm olsun. Darısı başımıza.” ifadelerini kullandı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Brezilya’da devlet başkanlığı seçimini kazanan Lula da Silva’yı kutlama etti.

Twitter’dan bir kutlama mesajı paylaşan Davutoğlu, Portekizce ‘Viva Lula!’ başlığıyla şu ifadeleri kullandı:

“Viva Lula!

Brezilya’da gerçekleşen seçimlerde otoriter bir lidere karşı eşitlik, insani değerler ve demokrasi diyen, 2010’da İran nükleer anlaşması için beraber çalıştığımız kıymetli dostum Lula da Silva zafer kazanmıştır.

Brezilya’da halk devlet başkanlığı tarzı için geçtiğimiz pazar günü ikinci defa sandık başına gitti. Seçimlerde solcu eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva yüzde 50,83, rakibi Devlet Başkanı Jair Bolsonaro yüzde 49,17 oranında oy aldı. Lula da Silva mevcut lider aşırı sağcı Bolsonaro’yu geride bıraktığı seçim sonrası zafer konuşmasında “Bıraktığım yerden, ulaştığım yere, her vakit Tanrı’nın bana karşı oldukça cömert bulunduğunu düşündüm.” dedi.

Brezilya’da seçimleri takip eden senenin ilk gününde yapılan başkanlık teslimine işaret eden Lula, “1 Ocak 2023’ten itibaren sadece bana oy verenleri değil, 215 milyon Brezilyalıyı yöneteceğim. İki Brezilya yok. Biz tek ülke, tek bir halk ve büyük bir milletiz.” şeklinde konuştu.

Lula Da Silva

Brezilya’ya 2003-2010 yıllarında iki dönem başkanlık yapan 77 yaşındaki Lula da Silva, ile alakalı oluşturulan yolsuzluk davaları nedeniyle bir buçuk sene hapiste kalmış, davaların düşürülmesiyle tekrar başkanlık yarışına girmişti.

Sendikacı kökeniyle, İşçi Partisi’nin ilk başkanı olan Lula da Silva, uyguladığı toplumsal yardımlar yardımıyla ortalama 30 milyon Brezilyalının fakirlikten kurtulmasını sağlayarak Brezilyalıların sevgisini kazandı.

Lula da Silva, 31 Aralık 2010’da başkanlık görevini bırakana kadar sevilen bir önder olarak öne çıktı sadece 2011’de kendisi ve partisi hakkında çıkan yolsuzluk iddiaları adına gölge düşürdü.

Yolsuzluk davaları sebebiyle 580 gün hapiste kalan Lula da Silva’nın bu davalardan hüküm giymesi, 2018’de Bolsonaro’nun kazandığı seçimlerde aday olmasına engel oldu.

Kasım 2019’da tahliye edilen Lula’nın, almış olduğu cezalar ve yolsuzluk davalarının, 2021’de bu davalardan görevli yargıç Sergio Moro’nun davalarda taraflı ve politik davrandığına hükmeden Yüksek Mahkeme tarafınca düşürülmesi üstüne seçimlere katılmasının önü açıldı.

Bu arada, Bolsonaro hükümetinde, 1 Ocak 2019’dan 24 Nisan 2020’ye kadar Adalet Bakanlığı görevini yürüten Sergio Moro, aralarında çıkan itilaf sebebiyle istifa etmişti.

 

 

karar.Com

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın