Deutsche Bank: Yatırımcılar 70’ler seçimi stagflasyon riskini ciddi şekilde düşük fiyatlıyor: 2022

Merhaba, 

Deutsche Bank, piyasaların 1970’lerin seçimi stagflasyon riskini ciddi halde düşük fiyatladığını belirterek, yatırımcıların hem pay senetlerinde bununla beraber tahvillerde uzun vadeli olumsuz getiriler elde edebileceği konusunda uyardı.

Deutsche Bank istikrarlı biçimde yüksek seyreden enflasyon verilerine işaret ederek, bu durumun yüksek enflasyonun beklentilerinin yerleşmesine niçin olabileceğini söylemiş oldu.

Banka’ya gore bu, Fed’den daha da güçlü bir ürem tepkisine yol açacak; pay senetleri ve tahvillerde daha çok satışa neden olacak.

Yükselen enflasyon, bu sene piyasada sert bir satışı tetikledi ve S&P 500 Ocak ayından bu yana %25 geriledi. Bazı piyasa boğaları, yıl sonundan önce bir ralliyi körükleyebilecek enflasyonist baskıların hafifletilmesine işaret ettiler. Deutsche analisti Henry Allen Pazartesi günü bir notta uyardığına göre bu yatırımcılar enflasyonun ekonomide yerleşik hale gelme riskini hafife alıyorlar. Bu da hisse senetlerine ve tahvillere daha çok satış getirebilir.

“Piyasalar, daha da büyük bir faiz oranı tepkisi gerektirecek olan 1970’lerin tarzı uzun soluklu stagflasyonist dinamiklere geri dönme riskinin giderek arttığı gerçeğini ihmal ediyor. 1970’lerin deneyimi tekrarlanırsa, yatırımcılar hem tahvil bununla beraber pay senetleri için uzun süreli negatif gerçek getiri söz mevzusu olur” dedi.

Allen, enflasyonun bu senenin mühim bir bölümünde yüksek kaldığına, manşet Tüketici Fiyat Endeksi’nin Haziran ayında %9,1 ile 41 yılın en yüksek seviyesine ulaştığına ve Eylül ayında %8,2’ye güç bela gevşediğine işaret etti. Ek olarak, “yapışkan” fiyatlar – sık sık değişmeyen mal ve hizmetlerin tutarları – ekonomide hala hızlanıyor.

Allen, bu göstergelerin “ciddi anlamda fena haber” bulunduğunu, enflasyon ne kadar uzun süre yüksek kalırsa, enflasyon beklentilerinin ekonomiye yerleşme olasılığının o kadar yüksek olacağını söyledi. Michigan Üniversitesi’nden, önceki anketlerde peş peşe gelen düşüşlere karşın, üç yıllık ve beş yıllık enflasyon beklentilerinin yüksek olduğunu tespit eden son verilere işaret etti.

Allen, “Bunun ancak tek seferlik olabileceği doğrudur, ancak daha fazla geri dönüş, Fed’in bugüne kadarki eylemlerinin kifayetsiz olup olmadığı sorusunu gündeme getirecektir” uyarısında bulunmuş oldu.

Fed politikasının henüz enflasyonu tam olarak kontrol etmek için yeterince kısıtlayıcı olmadığına dair kanıtlar da var. Allen, bu sene agresif ürem artırımları yapmasına karşın, Fed’in politika faizinin “gerçek olarak derinden olumsuz” kaldığını söyledi. ABD’nin 70’lerde enflasyonla savaşım ettiği sırada devrede olan gerçek politika faizinden bile daha düşük bulunduğunu tahmin ediyor – bu da ekonominin 80’lerin başında derin bir durgunluğa girmesine niçin oldu.

Allen, bazıları enflasyonun pandemi ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgali benzer biçimde kendine has faktörler tarafınca tetiklendiğini iddia ederken, bunun daha fazla enflasyonu körükleyen daha kendine özgü vakaları dışlamadığı mevzusunda uyardı.

“1970’lerde olduğu benzer biçimde, görünüşte geçici şoklar enflasyonu yüksek tutmak için birleşti. Daha fazlasının meydana gelmesini göz ardı edemeyiz “dedi.

Onun görüşü diğer uzmanların uyarılarını yansıtıyor. Ekonomist Nouriel Roubini, ABD’nin borsa değerinin %40’ını silebileceğini dediği bir stagflasyonist borç krizi arasında olabileceği konusunda uyardı.

“Bu boş bir ihtar değil. Enflasyon giderek daha geniş tabanlı ve kalıcı hale geldi “diye ekledi Allen.

Bussiness Insider

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın