Diplomasi ÖZEL: Ukrayna’nın acı kışı, Çin’in gün batımı: 2022

Merhaba, 

 

 

Uluslararası ilişkiler uzmanı ve mentorum Soli Özel’le ikinci global diplomasi yayınımızı takdim ederim. Kadir Has Üniversitesi tedris görevlisi Soli Özel, aslına bakarsak kariyerinin önemli bölümünü dünyanın prestijli üniversitelerinde internasyonal ilişkiler öğreterek geçiriyor. Ek olarak, onu Politikyol’da yazdığı makalelerden de hatırlarsınız.

 

Bu söyleşiye Ukrayna Savaşı’yla başladık. Özel, Putin’in oldukça sıkışırsa taktik nükleer tabanca kullanabileceğinden kaygı anlatım etti. Bu durumda, Rus devlet aygıtı Putin’i frenler mi, yoksa Çin mi arabulucu olarak devreye girer, üstünde konuştuğumuz fakat çözüm bulamadığımız sorular.

 

 

 

Eğer Putin nükleer opsiyona başvurursa, ABD başta Batı ittifakının işi oldukca zor. Mukabele etmek şart, ama 3cü Dünya Savaşı’nı başlatmadan misilleme nasıl yapılacak?

 

Putin’in stratejisi Avrupa’da Ukrayna yanlısı koalisyonu kışın acı soğuğuyla dağıtmak. Ukrayna halkının direnci ise devamlı bombalanan şehirler, elektrik ve ısısız geçecek bir kışla sınanacak. Amerika’de Kasım ara seçimlerinde Cumhuriyetçiler Kongre’nin  2 kanadını da kazanırsa, Putin’in zafer şansı doğabilir.

 

 

 

EĞER 2023 Mart’ta da cephede “pata” doğrusu yenişemezlik hali sürerse, dış ilişkiler devreye girebilir. Savaş bitmez, fakat belki  ateşkes imzalanabilir.

 

Putin’in Kasım nihayetinde tahıl koridoru antlaşmasından çekilmesi de laf konusu. Erdoğan-Putin ilişkisi Batı’nın yakın takibinde. Eğer Rusya Türkiye üzerinden yaptırımları delmeye yeltenirse,  can alev ateş yaptırımlar bizlere de uygulanacak.

 

 

 

Çin, Komünist Parti Büyük Kongresi’nde Xi Jinping’in bütün yetkiyi ele geçirmesiyle otoriter bir devletten totaliterliğe dönüştü. Yani artık ortak akılla yönetilmiyor. Xi Jinping’in gittikçe zorlaşan siyasal iklimde, Çin için doğru tercihleri  seçmesi  rahat olmayacak. Beijing, Tayvan’ın ilhakı şeklinde dış politika önceliklerinde iyice şahinleşecek. Ekonomide ise özgür piyasa döneminden devlet güdümlü kapitalizme geçiş hızlanacak.

 

 

 

Ama, Çin’in Yeni Ekonomik Modeli halka refah sağlayabilir mi?  Bilmiyoruz,   Xi Jinping’in başlatmış olduğu “saati geri çevirme” deneyinin dünyada eşi-benzeri yok.

 

 

Soli Özel ile “Size ÖZEL dış ilişkiler analizi”

 

Erda Gerçek’le piyasalarda GERÇEK

 

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın