DİSK-AR uçurumu ortaya koydu: TÜİK’in işsiz sayısı İŞKUR’unkinden azca: 2022

Merhaba, 

DİSK-AR, TÜİK’in saptadığı işi olmayan sayısının İŞKUR’un kayıtlı işi olmayan sayısından az olduğunu deklare etti. DİSK-AR’ın raporunda, TÜİK’e bakılırsa işi olmayan sayısı son bir yılda 560 bin azalırken İŞKUR’a gore 148 bin arttığı belirtilerek, devletin iki kurumu arasındaki veriler arasındaki uçurumun devam ettiği vurgulandı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Araştırma Merkezi’nin (DİSK-AR) ‘İşsizlik ve İstihdamın Görünümü Raporu’na bakılırsa, mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsiz sayısı ağustos ayında 7 milyon 337 bin şahıs oldu. Raporda, Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) bakılırsa işi olmayan sayısının son bir yılda 560 bin azaldığı, Türkiye İş Kurumu’na (İŞKUR) nazaran ise 148 bin arttığı belirtilerek, devletin iki kurumu arasındaki veriler arasındaki uçurumun devam etmiş olduğu vurgulandı.

TÜİK’in bugün yaptığı açıklamaya gore, mevsim etkisinden arındırılmış dar tanımlı işsizlik oranı yüzde 9,6, mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsizlik oranı (atıl işgücü) ise yüzde 19,8 seviyesinde gerçekleşti. TÜİK’e gore Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaşlarındaki kişilerde işi olmayan sayısı (mevsim etkisinden arındırılmış) ağustos ayında bir önceki aya göre 100 bin şahıs azalarak 3 milyon 312 bin şahıs oldu.

Dar ve geniş tanımlı işsizlik arasındaki fark 10.4 puan

DİSK-AR tarafından TÜİK verilerinden yararlanarak yapılan hesaplamaya göre ise mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsiz sayısı ağustosta 7 milyon 337 bin kişi oldu. TÜİK’e göre ağustos 2019’da yüzde 14 olan işsizlik ağustos 2022’de yüzde 9,6 oldu. Ancak aynı yıllarda geniş tanımlı işsizlik yüzde 14’ten yüzde 19,8’e yükseldi.

Geniş tanımlı işsizlik fırladı

DİSK-AR tarafınca işsizlik ve istihdam görünümüne ilişik şu değerlendirmeler yapıldı:

  • Ağustosta dar tanımlı işsizlik yüzde 9,6 iken geniş tanımlı işsizlik yüzde 19,8 olarak gerçekleşti. Dar ve geniş işsizlik arasındaki ayrım bu zamanda 10,4 puan oldu. Dar ve geniş işsizlik arasındaki makasın bu denli açılmasının en önemli sebebi istila dönemindeki işten çıkarma yasağının dar tanımlı işsizliği sınırı olan düzeyde tutmuş olması ve işbaşında olunan sürenin azalmasıdır. Böylece dar tanımlı işsizlik sınırlı kalırken geniş tanımlı işsizlik fırlamıştır.

İki müessese içinde uyumsuzluk var

  • İŞKUR’un kayıtlı işsiz rakamları kayıtlara, TÜİK’in işsizlik verileri ise ankete dayalı olarak hesaplanmaktadır. İki kurumun metodolojileri değişik da olsa İŞKUR tarafınca aylık istatistik bültenlerinde açıklanan kayıtlı işsiz rakamları işsizliği anlamamız açısından mühim göstergedir. Olağan seyirde İŞKUR’un kayıtlı işsiz sayılarının TÜİK’in işi olmayan sayılarına yansıması beklenir. Ancak uzun bir süredir iki kurumun işi olmayan rakamları arasındaki farklar birbirinden zıt bir eğilim izlemektedir.
  • İŞKUR’un Ağustos 2021 ile Ağustos 2022 arasında son 1 yıllık dönemde kayıtlı işsiz sayısı 3 milyon 194 binden 3 milyon 342 bine yükseldi, kayıtlı işi olmayan sayısında yaklaşık yüzde 4,7’lik bir artış gerçekleşti. Son 1 yılda 148 bin kişi işsiz olduğu için İŞKUR’a başvurdu. Bu başvuruların 117 bini kadın, 31 bini ise erkek işsizlerden oluştu. TÜİK’e gore ise son 1 yılda dar tanımlı kadın işsiz sayısı 150 bin, dar tanımlı adam işsiz sayısı 410 bin olmak üzere toplamda işsizlik 560 bin kişi azaldı. Cinsiyete nazaran TÜİK ile İŞKUR arasındaki uçurumun artmaya devam etmiş olduğu görülmektedir. Bu sebeple İŞKUR ile TÜİK arasındaki sayılardaki bu uyumsuzluğun sorunlu olduğunu düşünüyoruz.
  • Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tahminlerine göre salgının işgücü piyasalarındaki tesiri hanımefendiler aleyhine devam ediyor. ILO’nun aktüel tahminleri çalışılan saatlerde toplumsal cinsiyet eşitliği için gerileme olduğuna işaret ediyor. Salgın öncesinde bayanlar ve erkekler arasındaki çalışılan saat farkı fazlaydı. Ancak salgın sonrasında işgücü piyasalarında beklenen toparlanma hanım ve erkekler arasındaki çalışılan saat farkını kapatmak hususunda kifayetsiz kalındığı anlatım edilmektedir.

Sözcü

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın