Dolar yeniden Euro’yu geçti…: 2022

Merhaba, 

Küresel piyasalarda dolar bütün önemli para birimlerine karşı kıymet kazanıyor. Bu ivmenin etkisiyle euro/TL 17.99’ken; dolar/TL 18.07 seviyesine yükseldi. Buna nazaran 1 dolar, 1,01 avroya muadil geldi.

Dolar’da yükseliş devam ediyor. Son zamanlarda diğer para birimlerine karşı hızla değer kazanan dolar, euro’yu tekrar geçti. Euro/dolar partisi 1,01’i görmüş oldu.

Dolar/TL 18,08’i görürken; euro/TL 17,98 seviyesinde.

11 Temmuz’da da küresel piyasalarda dolar bütün mühim para birimlerine olduğu gibi avroya karşı da güçlenmiş, parite haftanın ilk işlem gününde yüzde 1’i aşan düşüşle 1,0057 seviyesini test ettmişti. Böylelikle 2002’den bu yana en düşük seviye kaydedilmişti.

Avro/dolar paritesi eşitlendi

Küresel piyasalarda dolar bütün önemli para birimlerine karşı değer kazanıyor. Bu ivmenin etkisiyle euro/dolar paritesi 2002’den bu yana en düşük seviyeye geldi. Küresel piyasalarda haftanın ilk muamele gününde emin liman arayışıyla değerlenen dolar bütün önemli para birimlerine olduğu şeklinde euroya karşı da güçlendi.

Parite haftanın ilk işlem gününde yüzde 1’i aşan düşüşle 1,0057 seviyesini kontrol etti. Böylelikle 2002’den bu yana en düşük düzen kaydedildi. Britanya’daki siyasi çalkantının etkisiyle sterlinin de dolar karşısında değer kaybı hızlandı. Sterlin de dolar karşısında yüzde 1 kıymet kaybetti.

Doların güçlenmesinde haftanın ilk işlem gününde risk iştahında görülen deforme rol oynadı. Çin’de tekrar Covid-19 vakalarının artması ve salgın önlemlerinin gündeme gelmesi risk algısını negatif etkilerken, Avrupa hisseleri ve Amerika vadelileri de geriledi.

 

diken.Com

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın