Dolar yine rekora koşuyor!: 2022

Merhaba, 

Dolar yeni haftaya 2022’nin yeni zirvesi olan 17,80’i aşarak başladı. Ekonominin yeni döviz kaynağına ihtiyacı artarken, kur korumalı mevduat geri dönüşleri takip ediliyor. Bu hafta Fed sonucu ve TCMB’nin enflasyon tutanağı takip edilecek.

Dolar kurunda bugün 17,83 seviyesi görüldü. Kurda bu düzen son olarak 20 Aralık’ta görülmüştü. Euro/TL de bugün 18,21’i gördü.

Piyasalarda bu hafta Merkez Bankası’nın (TCMB) sene sonu için mevcut yüzde 42,8 olan enflasyon tahmininde yapacağı gözden geçirme ve Amerika Merkez Bankası’nın (Fed) faiz sonucu takip edilecek.

Reuters anketine bakılırsa enflasyonun üçüncü çeyrekte yüzde 85’e yükseldikten sonra yılı yüzde 70 seviyesinde bitireceği tahmin ediliyor.

TCMB’nin tahminini yüzde 42’den yükselteceğine kati gözüyle bakılırken yüzde 70 olan piyasa beklentisine ne kadar yaklaşacağı ise bilinmiyor. Banka daha önceki enflasyon tahminleri revizyonlarında piyasa tahminlerinden oldukca düşük seviyeleri tercih etmişti.

Merkez Bankası ek olarak geçen hafta faize değil, kredi ve likidite yönetimi benzer biçimde makroihtiyati tedbirlere yönelmeyi sürdüreceğini belirterek siyaset faizini yüzde 14’te tutmuştu.

TCMB’nin net rezervleri 6 milyar dolar ile 2002’den beri en düşük seviyelerde seyrederken bankacılar swap hariç döviz rezervlerinin ise eksi 55 milyar dolar hesaplıyor.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Mevcut politika ile TL’nin her gün sınırı olan kıymet kaybettiğini görüyoruz. Dövizde denge ancak TL’de sınırı olan da olsa değer kaybı ile sağlanabiliyor. Yeni dış döviz kaynağı gelip gelmeyeceği hâlâ piyasanın ana gündemi. Ekonomiye taze kaynak ihtiyacı tarihte olmadığı kadar yüksek. Yaz ayları nedeniyle turizm desteği de büyük” dedi ve ekledi:

“Bu hafta başlamış olacak ve 3-5 hafta yoğunlaşacak kurumsalların kur korumalı mevduat (KKM) geri dönüşleri de piyasalarda takip ediliyor. Henüz KKM kaynaklı yüklü bir döviz talebi görmedik. Ancak KKM dönüşlerinin döviz talebi yaratıp yaratmayacağını TL’deki seyir için mühim olacak” dedi.

Dolar, bu hafta Fed’den beklenen keskin ürem artırımı öncesinde yardımcı bulurken yatırımcılar küresel ekonominin yavaşladığına işaret eden verilerin etkisiyle güvenli liman para birimlerine yöneldi.

Fed’in Çarşamba günü sona erecek para politikası toplantısından 75 baz puan ürem artırımına gideceği piyasalarda fiyatlanırken, vadeli kontratlar 100 baz puan faiz artırımına yüzde 9 olasılık veriyor.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın