DTÖ, 2023’te küresel mal ticareti beklentisini “çoklu şoklar” sebebiyle sert düşürdü: 2022

Merhaba, 

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı, Avrupa’daki yüksek enerji maliyetleri, Amerika para politikası sıkılaştırmasının üretim maliyetlerini artırması ve hanehalklarını sıkıştırması benzer biçimde “çoklu şoklar” nedeniyle küresel mal ticaretinin gelecek yıl yavaşlayacağını söyledi.

Cenevre merkezli müessese, Çarşamba günü yayınlanan bir tutanağa bakılırsa, ticaret büyümesinin 2023’te önceki % 3,4’lük tahminine kıyasla keskin bir halde azalarak %1’e düşmesini beklediğini söylemiş oldu. DTÖ ek olarak, bu sene mal ticaretindeki büyüme projeksiyonunu, önceki %3’lük projeksiyonundan %3,5’e yükseltti.

DTÖ’nün IMF ve OECD tahminleriyle uyumlu olan tahminleri, küresel ticarette geçen yılki %9,7’lik büyümeden büyük bir yavaşlamaya geçişe işaret ediyor. Küresel ticaretteki sert büyüme, tüketicilerin ev eşyası alımlarıyla körüklenirken, gezi ve öteki hizmet endüstrileri Covid pandemisi sebebiyle sınırlıydı.

DTÖ Genel Direktörü Ngozi Okonjo-Iweala, Bloomberg Television ile yaptığı röportajda, “Küresel bir yavaşlamanın hanehalklarını daha da sıkıştıracağı, işletmeleri zorlayacağı ve bir durgunluğa girebileceğimiz bir duruma bakıyoruz” dedi. “Oldukça negatif görünüyor – düşündüğümüzden birazcık daha olumsuz.”

ABD ve Avrupa’nın karşı karşıya olduğu ekonomik risklere ayrıca, DTÖ fakir ülkelerin de zorluk çekeceğini söylemiş oldu. “Yakıtlar, besin ve gübreler için artan ithalat faturaları, gelişmekte olan ülkelerde gıda güvensizliğine ve borç sıkıntısına yol açabilir” dedi.

DTÖ, diğer potansiyel sorunlar içinde: merkez bankalarının ürem oranlarını çok yüksek yükseltmesi veya “zirveye ulaşmış olabilecek” enflasyonist baskılara karşı çok geç hareket etmesi olacağını söyledi.

“Aşırıya kaçma” Riski

“Sıkılaştırma mevzusunda aşırıya kaçmak, birtakım ülkelerde durgunlukları tetikleyebilir ve bu da ithalatı yavaşlatabilir” dedi. “Alternatif olarak, merkez bankaları enflasyonu düşürmek için yeterince hareket etmeyebilir, bu da muhtemelen gelecekte daha güçlü müdahaleler gerektirebilir.”

Okonjo-Iweala, “Politika yapıcılar, enflasyonla savaşım, tam istihdamı sürdürme ve temiz enerjiye geçiş gibi mühim politika hedeflerini ilerletme arasında optimal bir balans bulmaya çalışmış oldukları için sıkıntılı seçimlerle karşı karşıyalar” dedi.

Küresel tedarik zincirlerinde bir daralmaya karşı uyardı ve bu tür hareketlerin yalnızca enflasyonist baskıları daha da kötüleştireceğini ve ekonomik büyümeyi yavaşlatacağını söyledi. “İhtiyacımız olan şey, mal ve hizmet üretmek için daha derin, daha çeşitlendirilmiş ve daha azca konsantre bir temel.” dedi.

Ticaretteki yavaşlama, en büyük oyuncuların yüksek denizaşırı navlun oranları nedeniyle son çeyrekte rekor karlar elde etmiş olduğu konteyner taşımacılığı gibi lojistik endüstrileri için zorluklar yaratıyor. Bazıları şimdiden işlerini daha düşük hacimleri hesaba katacak şekilde ayarlıyor.

Bloomberg

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın