DTÖ: Küresel tecim büyümesinde durgunlaşma kaydedildi: 2022

Merhaba, 

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), küresel ticaret büyümesinin durgunlaştığını bildirdi. Küresel Mal Ticaret Barometresi Raporu’nun ağustos sayısını yayımlayan DTÖ, barometrenin yatay bir seyir izlediğini belirtti.

DTÖ, Küresel Mal Ticaret Barometresi Raporu’nun ağustos sayısını yayımladı. Raporda, DTÖ Mal Ticareti Barometresi’nin yatay bir seyir izlediği kaydedildi.

Küresel mal ticaretinin 2022’nin ikinci çeyreğinde büyümeye devam ettiği belirtilen raporda, ancak gelişme hızının ilk çeyreğe kıyasla daha yavaş olduğu ve zayıf kalmasının beklendiği aktarıldı.

Raporda, ticaretin Ukrayna’daki çatışma nedeniyle baskı altında kalmış olduğu, Çin’de Kovid-19 salgınına yönelik karantina önlemlerinin kaldırılmasıyla ise desteklendiği anlatım edildi.

WTO’nun raporunda, geçen senenin son çeyreğinde yüzde 5,7 seviyesinde olan küresel tecim büyümesinin, bu senenin ilk çeyreğinde yüzde 3,2’ye gerilediği kaydedildi.

Bu senenin ilk çeyreğinde ticarette yaşanan yavaşlamanın Ukrayna’da şubat ayı sonlarında süregelen savaşın etkilerini yansıttığı belirtilen açıklamada, Çin’deki karantina önlemlerinin de ticaretteki yavaşlamada etken olduğu aktarıldı.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın