Ekonomide yeni kaygı: 1.5 trilyonluk KKM, serseri mayın gibi!: 2022

Merhaba, 

Dövizdeki yükselişi önlemek için geçen yıl nihayetinde uygulamaya alınan kur korumalı mevduat (KKM), dolar kurunun stabil hale getirilmesi sebebiyle eski cazibesini kaybetti. KKM sahipleri hesapta biriken ortalama 1.5 trilyon lirasına yön ararken, paranın tekrar döviz tevdiat hesaplarına akmasının kurlarda yükselişi tetiklemesinden kaygı ediliyor.

2021 Aralık ayında dövizdeki yükselişin önüne geçmek için ekonomi yönetimi tarafınca başlatılan kur korumalı mevduat (KKM), başta “arka kapıdan” satış yöntemi olmak üzere dolar kurunun stabil hale getirilmesi nedeniyle eski cazibesini kaybetti. Hesaplarda biriken yaklaşık 1.5 trilyon liranın (ortalama 80 milyar lira) tekrar döviz tevdiat hesaplarına akmasının kurlardaki artışı tetiklemesinden endişe ediliyor. Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şenol Babuşcu, 1986’dan beri bankacılık sektöründe olduğunu ve asla böyle bir durumla karşılaşmadığını belirterek, “Şu anda tasarruf sahiplerinin paralarını enflasyona karşı korumak için yatırım yapabileceği herhangi bir enstrüman yok” dedi.

‘Bana soranlara yiyin, için diyorum’

Garantici olduğundan parasını mevduatta tutanların borsaya yatıracağını düşünmediğini vurgulayan Babuşcu, “Gayrimenkul fiyatları da şu anda oldukça yüksek. Bu nedenle tekrar döviz tevdiatına dönme ihtimalleri yüksek. Bana yatırım tavsiyesi soranlara yiyin, için diyorum” dedi. Babuşcu, 25 Temmuz tarihinde 3 ay vadeli KKM hesabı açtıranların vadesinin dün dolduğuna dikkat çekerek, “25 Temmuz’da dolar kuru 17.84 TL, dün ise dolar kuru 18.60 TL’ydi. Hesap sahipleri ancak yüzde 4.25 ürem getirisi alıp kur farkı alamadılar. Kur 18.60 TL’nin üstüne çıkmazsa 3 aylık getirinin faizini yüzde 4.25 olarak duracak. Bu, yüzde 5.5 olan TL mevduat faizinin bile altında” diye konuştu.

‘KKM olmasaydı para dövize gidecek miydi?’

Bankacılık uzmanı ve ekonomist Erol Taşdelen de, “KKM’ler olmasaydı paralar dövize gidecekti, KKM ile bunun önü alındı” diyenlerin elinde hiçbir somut kanıt olmadığını belirterek, şunları söylemiş oldu:

“KKM’de yola çıkarken aslolan amaç dövizdeki paraların TL’ye dönmesiydi. Bunu da Merkez Bankası karşılıyor aslına bakarsanız. Hesapta TL’den KKM açanlar başta yoktu, ilk başta baktılar ki paraların çoğu TL’den gelmiş geri adım atamadılar; asıl sıkıntı da burada çıktı. TL’den KKM’ye dönüşlerin maliyetini Merkez Bankası karşılayamazdı, kur farkı Hazine’nin üzerine kaldı. Ekonomistlerin asıl karşı çıktığı da bu aslına bakarsan. Vergi gelirleri olan Hazine’nin parası nasıl bir toplumsal faydası var da zenginlerin cebine gidiyor? Bu planlı bir ekonomik siyaset olsa 2022 bütçesinde yeri olurdu.2021 Aralık ayında Meclis’in onayladığı bütçede KKM’nin adı bile geçmiyor. Demek ki spontane gelişti.”

 

Nuray TARHAN

Yazının Kaynağına Buradan Ulaşabilirsiniz

 

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın