Ekonomik kriz vurdu: AKP cepehesinde ‘şiddetli’ geçimsizlik: 2022

Merhaba, 

Türkiye son 24 yılın en yüksek enflasyonu ve derhal herkesin hissettiği yaşam pahalılığını yaşarken, bu durumun iktidardaki AKP ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oylarında düşüşe yol açtığı birçok kamuoyu firması tarafınca ifade ediliyor.

AKP kulislerinde de Nurettin Nebati’nin Hazine ve Maliye Bakanlığı’na gelmesi ve aralık ayındaki kur krizi sonrasında enflasyondaki üstün dereceli artışın parti oylarına olumsuz yansıdığı kabul ediliyor.

Ancak emekli, asgari ücret zamları, 3600 ek gösterge düzenlemesinin müspet etkilerinin görülmeye başladığını ve Erdoğan’ın oylarının yüzde 39-41 bandına çıktığını savunan AKP kurmayları, yaşanmış olan durumu aile içi kavgaya benzeterek, “Evet evde geçimsizlik, huzursuzluk var ama bu, boşanacakları anlamına gelmiyor” sözleriyle özetliyor.

Geçen Aralık ayı başlangıcında Lütfü Elvan’ın istifasının peşinden ekonominin başına, Nurettin Nebati’nin getirilmesi, Erdoğan’ın “ürem neden, enflasyon netice” laflarıyla özetlediği, faiz artırımına karşı tutumu doğrultusunda uygulanan iktisat politikası, aralık nihayetinde kur krizi ile sonuçlanmıştı.

İktidarın kur korumalı mevduat sistemini uygulamaya koymasıyla bir süre frenlenen döviz kurlarındaki artış, enflasyon ve hayat pahalılığına ise çözüm olmadı.

İktidar asgari ücrette bu sene ikinci defa, temmuz ayında artış yapılmak mecburiyetinde bırakıldı.

Bir anlamda “seçim arifesinde” yaşanmış olan ekonomideki bu negatif gelişmelerin ardından emekli, memur ve 3600 ek gösterge düzenlemesi ile ücretli kesimleri enflasyona ezdirmeme hesabı icra eden iktidar partisine gore, bu adımlar seçmende de müspet karşılık buldu.

AKP’de ekonomide alınan kararların oylara iyi mi yansıdığı da dikkatle izleniyor. Parti kurmaylarının verdiği bilgiye göre geçen Aralık ayında yaşanmış olan kur krizi sebebiyle yılbaşında partinin oyları yüzde 34’lere, Erdoğan’ın oyları da yüzde 46’ya kadar geriledi

Şu anda parti anketlerinde Erdoğan’ın oyu yüzde 49-51 bandında, partinin oyu ise yüzde 38’lerde göründüğünü belirten AKP kurmayları, son üç aydır da bu oranda gerileme olmadığını belirtiyor.

 

 

 

 

cumhuriyet.Com.Tr

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın