Ekonomist Ağaoğlu, borsada ‘bir iki pay’ye dikkat çekti: İnşallah fazla can yanmaz!: 2022

Merhaba, 

Ekonomist Ali Ağaoğlu, borsadaki son dönemdeki yükseliş için ‘enflasyon güncellemesi’ derken birtakım hisselerin geçen ayki manipülasyon sürecinde olduğu benzer biçimde ‘can yakıcı’ olabileceğini söyledi. Muhalefetin ‘vurgun’ ve ‘manipülasyon’ olarak nitelendirdiği süreçte süratle yükselmiş, 12 Eylül’den sonraysa aynı hızla düşüşe geçmişti.

Bu süreçte Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin tavsiyesine uyup bankaya yatırım yapanların kayıpları yüzde 70’lere kadar varmıştı. Gelişmeler üstüne borsada muamele bazlı piyasa dolandırıcılığı iddiası üstüne başlatılan tahkikat kapsamında gözaltına alınan sekiz şüpheliden beşi tutuklanmıştı.

Eylül sonuna kadar düşüşünü sürdüren borsa, ekim başından beri yükselişte. BIST 100 endeksinde ekimde yüzde 20’yi aşan yükseliş görüldü.

Dünya Gazetesi’nin YouTube yayınında gazeteci Hakan Güldağ’la bu gelişimleri değerlendiren Ağaoğlu, borsadaki yükseliş için ‘enflasyon güncellemesi’ yorumunu yaptı.

Ağaoğlu, Güldağ’ın yükselişle ilgili ‘bu kadar masum mudur’ sorusunu şöyle yanıtladı: “Bu kez bir iki hisse var. Onlar bankalar benzer biçimde oldukça can alev ateş olur mu, olur şeklinde görünüyor. Bireysel yatırımcıların üçte biri bu birkaç kağıtla uğraşıyormuş. İnşallah orada fazla can yanmaz diyeyim ama bir önceki mekanik arızadan söz edemeyiz.”

Güldağ ”Yine bir grubun işin içerisine girmiş olduğu ve şu anda minik paralarla yabancının olmadığı bir ortamda fazlaca kolaylıkla piyasanın yukarı çekilebildiği söyleniyor bazı kağıtlar üzerinde” derken Ağaoğlu’nun mevzuyla alakalı düşünceleri şu şekilde oldu: ”Hiç şüphen olmasın. Çünkü o bahsettiğimiz hisselerde açığa satış yasağı var, hiç anlamlı bir şey değil. Çünkü açığa satış aslına bakıldığında açığa alış kadar mubahtır. Kredili pay senedi almak asla sorun değil, hiç bir şekilde sorgulanmaz. Açığa satış her seferinde günah keçisidir. Son aşama hatalıdır. Bu ve benzeri saçma sapan önlemlerle bu fiyatların yanlış yerde oluşmasına sebep oluyoruz.

‘Çok kolaylıkla yönlendirebiliyor’

Ağaoğlu şöyleki devam etti: “Ama esas mesele aynen söylediğin gibi yabancı yok, majör bir satıcı olma ihtimali artık tamamen ortadan kalktığı için içerideki balina tarzı büyük yönlendirebilme kapasitesi olan alım satımcılar bazı kağıtları oldukca rahatlıkla yönlendirebiliyor. Bunların bir bölümü manipülasyon boyutuna geliyor mu? Gelecek. Siz kendi içerisine kapalı bir iktisat yaratmışsanız eğer, o ekonominin arasında birileri bu fırsatı değerlendirecektir. Şu anda yaşananların bir bölümü o. O birkaç kağıtla ilgili söylüyorum. Ama genelde bir yükselişle ilgili daha öncesinden bu düşüşün de yaşandığı sırada, bir önceki bankalarda bilhassa yaşanan o sert problemin olduğu dönemlerde de bunu görmüştük. Ben o zaman da trend yukarı demiştim fakat bu trendin yukarı olmasının nedeni tamamen enflasyonla alakalı.”

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın