Emin Adımlarla Gelen: ILS: 2022

Merhaba, 

Finansal piyasaların sistemsel risklerinden uzaklaşarak yatırımcılara parlak bir alternatif sunan ILS (insurance-linked securities / sigorta temelli tahviller), iklim değişikliği ve küresel enflasyonist baskıdan bunalmış sigorta sektörü için mühim bir kurtarıcı olma rolüne her geçen gün daha oldukca soyunmuş durumda.

Nasıl Parladı?

Peki birkaç yıl önce ‘nice-to-have’ olarak sınıflandırılan ve bırakın kendine has bir yatırım kadrosuna haiz olmayı toplumsal sorumluluk projesi benzer biçimde ’40 yılda bir’ ihracı meydana gelen bu yatırım aracı nasıl sigortacıların 2022 yılı kurtarıcısı haline geldi?

Yoğun bir uzmanlık isteyen ILS ürünleri baştan sona risk ve gerçekleşme yüzdelerinin minimum hata payıyla belirlenmesi gereken, reasürör limitlerinin aslen karlılığın temel bileşeni olduğu karmaşık bir yatırım ürünü. Önceki dönemlerde rahatlıkla gerçekleştirilememesinin önemli nedenlerinden biri sigorta sektörünün genelinde kullanılan kifayetsiz çözümleme şekilleri ve yatırım gelirlerine aslen oldukça gereksinim duymamalarıydı. Ancak artan enflasyonist baskı, Covid-19 pandemisi ve iklim değişikliği gibi makro değişkenler nedeniyle katlanan hasar maliyetlerini daha çok yönetemeyen sigortacılar için zaman faal süreçler vakti. Bununla beraber, giderek daha oldukça dijitalleşen süreçler ile reel riske en doğru fiyatın belirlenmesine (sigortacılığın temel kanunu: ‘Not the risk, but the price!) daha oldukça yaklaşılması ILS’yi de yaygınlaşabilir bir yatırım alternatif haline getirdi. Talebin peşindeki diğer bir müessir ise özellikle Solvency II kapital diyeti daha sonra likidite özelliği az olan birçok yatırım alternatifinin devre dışı bırakılması ve E.S.G. tesiri dolayısıyla kâğıt üstünde ‘çekici’ görülen birçok opsiyondan vazgeçilmesi.

Ne kadar derinleşebilir?

Sigorta sektörü yatırım alanında emekleme sürecini hemen hemen geçtiğinden ILS’nin ikincil piyasasının beklenen derinliğe ulaşamamasını, bilhassa 2008 resesyonundan sonra, müspet bir özellik olarak kabul etmeliyiz. Bankacılık gibi yüksek kapasiteye haiz bir sektörü bile sallayarak kapsamlı bir finansal çözülmeye yol açan kaldıraç hususi durumunun henüz yolun başındaki ILS’ye erken uğraması aslen tercih edilen bir konum olmasa gerek. Ancak bu bakir alan ne kadar korunabilir? Pek uzun değil! Dolayısıyla oldukça yakın bir tarihte tali piyasaların son sürat gelişiminden de bahsediyor olacağız.

Sektörde ise vizyoner özelliğini yine konuşturan Swiss Re, işi ancak ILS kurmak olan SEC (A.B.D. Kapital piyasası düzenleyici kurumu) onaylı bir yatırım firması kurdu bile. Ne kadar parlak bir düşünce! Üstelik naturel olarak Swiss Re bünyesinde olmakla beraber hukuki olarak bağımsız konumlandırılan bu şirket ilk önce naturel afet tahvil (CAT Bond) ihracı üstüne yoğunlaşacak ve bu hizmetini değişik sigorta ve reasürans şirketleri için de ‘white-label’ olarak verebilecek. Yani tahvilin üstünde farklı bir sigorta yada reasürans firması görmekle birlikte aslına bakarsak tüm yatırım operasyonunu Swiss Re yürütüyor olacak. Tabi buradaki çıkar çatışmasının iyi mi yönetileceği çok mühim bir performans göstergesi. Bu iş modeli ise sigorta sektöründeki sınırı olan kaynakların faal kullanımına yönelik mükemmel bir adım daha atılmış olacak. Swiss Re benzer bir iş planını daha önce IptiQ ile yaşam branşında da gerçekleştirmiş ve piyasayı sallamıştı. Başarıya ulaşmış bu parlak fikrin farklı branşlar için de geliştirilmesini yakın zamanda bekleyebiliriz Zürih’teki meslektaşlarımızdan. Ya da onları beklemeden biz Türkler benzersiz hızımızla da gerçekleştirebiliriz, ne dersiniz?

 

#ZeynepTuran, #AIZA, #ILS, #NottheRiskbutthePrice, #CATBonds, #SolvencyII, #ESG, #ClimateChange

 

 

 

 

 

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın