Emlakjet: ‘Arsa yatırımının temel nedeni yüksek getiri beklentisi…’: 2022

Merhaba, 

Çevrimiçi gayrimenkul platformu Emlakjet, 400 bine ulaşan satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan veri tabanında gerçekleşen hareketler doğrultusunda ağustos ayı emlak verilerini yayınladı. Özel araştırma dosyasında ise arsa yatırım trendleri incelendi. Ayrıca Emlakjet, Nef Arsa ile sürdürdüğü özel iş donanması kapsamında arsa araştırma dosyası için Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur’un görüşlerini aldı.

Emlakjet’in araştırmasına nazaran arsa fiyatlarında senelik artışta İstanbul ve Şanlıurfa başı çekiyor. Arsa arayanların yarısına yakını mesken inşa etmek isterken, üçte biri ise yatırım amaçlı olarak arama yapıyor. Araştırmaya bakılırsa arsa yatırımının temel sebebi ise yüzde 55 ile yüksek getiri olarak tespit edilirken, yüzde 29’sevinç kesim ise konut yatırımının çok pahalı olması sebebiyle arsa yatırımına yöneldiğini anlatım etti.

TÜİK verilerine bakılırsa mesken piyasalarında ağustos ayında, bundan önceki senenin aynı ayına gore yüzde 12,7’lik düşüş görüldü. Emlakjet verilerine bakıldığında ise ağustos ayında Türkiye’de satılık mesken fiyatları aylık ortalama yüzde 4, kiralık mesken fiyatları ise aylık ortalama yüzde 8 artış gösterdi. Satılık mesken fiyatlarında en oldukca yıllık artış yayınlayan şehir İstanbul olurken, senelik kiralık mesken fiyat artışında ise ağustos ayında da İzmir birinci oldu.

Ayda 80 milyon sayfa görüntülenme sayısı ve 20 milyon ziyaretçisi ile emlak seri ilan sektörünün öncü platformu Emlakjet, 400 bine ulaşan satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan bir veri tabanında gerçekleşen hareketler doğrultusunda hazırladığı 2022 yılı ağustos ayı emlak verilerini yayınladı.

TÜİK verilerine göre 2022 yılı ağustos ayında Türkiye genelinde konut satışları 123 bin 491 tane olurken, geçen senenin aynı ayına kıyasla yüzde 12,7 düşüş gösterdi. Konut satışlarında temmuz ayında da bundan önceki senenin aynı ayına bakılırsa 12,9’sevinç düşüş görülmüştü. Bununla beraber ipotekli satış payı yüzde 18 olarak gerçekleşirken, ilk el satış payı ise yüzde 32 oldu.

Yıllık satılık ve kiralık konut fiyat artışında liderler değişmedi

Emlakjet verilerine gore ağustos ayında Türkiye’de satılık mesken fiyatları aylık ortalama yüzde 4 artarken senelik artış ise yüzde 204 oldu. Kiralık mesken fiyatlarındaki artış ise ağustos ayında yüzde 8 olurken, senelik artış ise yüzde 250 olarak tespit edildi. İstanbul, yüzde 230 seviyesinde artış ile senelik satılık mesken fiyat artışında ilk sırayı alırken, senelik kiralık mesken fiyat artışında ise ilk sırada İzmir yer aldı. İki kent temmuz ayında da kategorilerinin liderleri olarak yer almıştı.

Aylık satılık mesken fiyat artışında Bursa ve İzmir yüzde 6 artış ile ağustos ayında lider olurken, aylık kiralık artışında Ankara yüzde 10’sevinç artışla öteki şehirleri geride bıraktı. İzmir ise ağustos ayında, aylık kiralık fiyatlarında yüzde 23’lük düşüşle dikkat çekti.

Temmuz ayında toplam konut aramaları arasında Emlakjet kullanıcılarının yüzde 53’ü satılık konut ararken, kiralık aramaların oranı ise artarak yüzde 47 ile geçen aya bakılırsa üç puan arttı.

Temmuz’da da en oldukca konut aranan ilçe Ankara Keçiören oldu

İlçelere göre kiralık ve satılık mesken arama verilerine gore ağustos ayında Ankara’nın Keçiören ilçesi en oldukca aranan ilçe oldu. Keçiören’i sırasıyla Gaziantep’in Şahinbey ve Bursa’nın Osmangazi ilçeleri takip etti.

“Yüksek getiri ve konut yatırımının pahalılığı, arsa yatırımına yönlendiriyor”

Emlakjet’in ağustos ayına hususi olarak gerçekleştirdiği özel araştırma dosyasında ise arsa yatırım trendleri değerlendirildi. Emlakjet kullanıcılarına yöneltilen sorular doğrultusunda arsa aramasında yüzde 43 ile “konut inşası” seçeneği ilk sırada çıkarken, “yatırım” seçeneği ise yüzde 32 ile ikinci sırada yer aldı. Kullanıcıların arsa yatırımı yapmak istemelerinin temel nedenleri arasında ise “yüksek getirili olması” seçeneği yüzde 55 ile en yüksek orana ulaşırken, ikinci sırada ise yüzde 29 ile “konut yatırımının fazlaca pahalı olması” seçeneği yer aldı. Ankete katılanlar ayrıca arsa yatırımlarını yüzde 86 oranında kendileri için yaptıklarını belirttiler.

Tolga İdikat: “Eylül ayında arsa aramaları doruk seviyeye ulaştı”

Araştırma verilerini değerlendiren Emlakjet CEO’su Tolga İdikat, “Arsa yatırımı vatanımızda uzun solukta yüksek getirili emin bir yatırım türü olarak hep ön planda olmuştur. Emlakjet’te zaman zaman tekrarlayarak yayınladığımız anketlerde kullananların çoğunluğunun kendileri için yatırım amaçlı olsa da minimum yüzde 15’inin de yakınları için arsa yatırımı yaptığını gözlemledik. 2021’in ikinci yarısı ve 2022 yılı süresince arsa yatırım trendi artarak devam etti. Eylül ayında ise Emlakjet üstünde arsa aramalarının doruk seviyeye ulaştığını görüyoruz. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak, uçtan uca gayrimenkul servisi elde eden bir platform olarak arsa arayanlara teknolojik bir çözüm sunan arsa robotumuz Arsa Sihirbazı’nı arsa arayanların hizmetine sunduk. Ayrıca vatanımızda markalı arsa yatırımlarının öncü adı Nef Arsa ile çevrimiçi ve çevrimdışı mecraları kullanarak kapsamlı bir iş donanması yürüttük. Bu ay raporda uzman görüşü köşesinde de ağırladığımız Nef ile Emlakjet ortak çalışmasının gayrimenkul alanında örnek bir iş donanması olacağına ve başarı göstermiş iş neticeleri getireceğine inancım tam” dedi.

Erden Timur: “Tarihteki en kârlı yatırım arsa”

Emlakjet son dönemde Nef Arsa özelinde çevrimiçi ve çevrimdışı platformlarda özel iş birliği yürütürken, Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur arsa dosyası için Emlakjet verilerini değerlendirdi. Timur verilerle alakalı, “Arsa ülkemizde bugüne kadar daha çok parası olanların alabileceği bir yatırım aracı olarak kabul görüyordu. Bunun başlıca nedenleri; arsa konusundaki standartlara hakim olunamaması, malumat eksikliği, güvensizlik, tapu sorunu, bayındır problemi, elektrik, su, yol şeklinde alt yapı problemleri hakeza küçük bütçelerle yatırım yapma zorluğu idi. İnsanlar arsayı alınca 5-10 yıl değer kazansın yada çocuğa kalsın diye alıyor. O zaman süresince boş kalıyor, hiç bir şey yapmıyor. Nef Arsa’da biz arsa yatırımı için 6-7 senedir muhtelif araştırmalar yaptırıyoruz; değerleme-konum-bayındır durumları vb teknik konular olduğu benzer biçimde yatırımcı gözü ile de arsa yatırımını analiz ediyoruz. Yaptırdığımız araştırma sonuçlarına göre insanların yüzde 92’si arsanın en karlı gayrimenkul yatırımı bulunduğunu söylüyor. Arsa almış yatırımcıların da yüzde 80’den fazlası yeniden arsa yatırımı yapmak istiyor. Finansal yada emtia yatırımları ile de uzun vadede karşılaştırıldığında hep en karlı yatırımın arsa yatırımı olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla yapılan tüm araştırmalara nazaran tarihteki en kârlı yatırım arsa. Nef olarak bizim arsa ile ilgili iki mühim bakışımız var. İlki arsayı ancak parası olan değil, hepimiz alabilmeli diye düşünüyoruz. İkincisi arsayı al, beklet değerlenirse kazanırsın yaklaşımını yıkıyoruz. Bu perspektif ile sağlam ve karlı yatırım yapmak isteyene biz de oldukça iyi bir alternatif sunuyoruz. Nef City 82, Kazdağları, Ilgaz, Eskişehir, Sakarya, Çanakkale, Ayvacık, Lüleburgaz projelerinde arsaların büyük bölümünün satışını gerçekleştirdik. Kazdağları, Ilgaz ve Eskişehir projelerimizin satışları tamamlandı. Bu yıl Marmara ve Ege Bölgesi şehirleri ile Ankara benzer biçimde büyük şehirlerde olmak suretiyle yeni arsa projelerini de devreye almayı planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Emlakjet Prestige Üyesi, Danışman Neşe Şahinşah, “Arsa yatırımı geçtiğimiz dönemler de uzun dönemli bir yatırım aracı olarak görülmüş olsa da günümüzde arsa yatırımı kısa dönemli bir yatırım aracına da dönüştü. Hızla değişen mesken ve inşaat malzemelerindeki fiyat artışı karşısında arsa insanların daha huzurlu yatırım yapabilecekleri bir vasıta haline geldi.” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın