Enerji krizi: Avrupa’da sanayi üretimi alarmda: 2022

Merhaba, 

Avrupa’da endüstri üretiminde alarm zilleri çalıyor. Kimya sektörünün en büyüğü olan BASF şirketi maliyetleri düşürmek amacıyla küçülmeye gideceğini duyurdu. Covestro ise yükselen enerji ve hammadde fiyatlarının yarattığı sorunlarla boğuşuyor.

Avrupa ekonomisinin endüstri üretimi pandemi sonrası en fena sürecinin içerisinden geçerken bunda en mühim sebep enerji problemi olmaya devam ediyor. Üretim yapan çeşitli sektörlerde enerji bazlı kilo verme devam ederken enflasyon inatçı kalmayı sürdürüyor.

Bölge hasılatının büyük kısmını kapsayan ticarette aleni verilmesi piyasalarda ekonomik daralma beklentilerini artırırken AB ve Rusya arasındaki enerji sorununun bölge ekonomisine büyük zarar vermesi sebebiyle 2023’ün ilk çeyreğinde ekonominin daralmaya başlamış olacağı düşünülüyor.

Yüksek enflasyon, faiz artışları ve enerji krizi nedeniyle resesyonun eşiğinde olan Avrupa ekonomisinin ana dinamolarından olan sanayi üretiminde çalan alarm zilleri bölgedeki istihdam ve ekonomik istikrar açısından da eleştiri ehemmiyet taşıyor.

Demir çelik, kimya gibi endüstrilerde dev şirketler vites düşürmeye hazırlanırken korkutan haber gelir açısından dünyanın en büyük kimya şirketi olan BASF’tan geldi.

BASF firması, artan enerji maliyetleri ve istek düşüşü yüzünden küçülmeye gidecek şirketlerden yalnızca biri. Avrupa’da “kalıcı olarak” küçülmek zorunda kalacağını ve yüksek enerji maliyetlerinin bölgeyi giderek daha rekabetçi hale getirdiğini söyleyen BASF grubu maliyet düşürmek amacıyla birtakım birimlerini daraltacağını duyurdu.

Öte yandan yalıtım levhaları ve döşeme köpükleri de üreten rakip kimyasal üreticisi olan Covestro’nun da  yükselen gaz ve hammadde fiyatlarının Avrupa’daki ağır endüstri oyuncularına yük getirmesi nedeniyle salı günü hasılat tahminini düşürdüğü görüldü.

Financial Times’ın haberine nazaran, BASF CEO’su Martin Brudermüller mevzu ile ilgili bilgilendirmesinde, “Avrupa kimya pazarı ortalama on yıldır zayıf bir biçimde büyüyor ve bu yıl süresince naturel gaz ve elektrik fiyatlarındaki önemli artış, kimyasal kıymet zincirleri üstünde baskı oluşturuyor” ifadelerine yer verdi.

Temel petrokimyadan gübre ve yapıştırıcıya kadar çeşitli mamüller üreten BASF, 2022’nin ilk dokuz ayında Avrupa’daki tesislerinde geçen senenin aynı dönemine nazaran 2,2 milyar Euro daha çok organik gaz harcadı.

Brudermüller, Avrupa gaz krizi ve AB’nin düzenlemeleri sebebiyle firmanın bölgedeki maliyetleri ‘olası olduğunca hızlı ve kalıcı olarak’ düşürmeye çalıştığını söyledi. Şirket iki hafta ilkin, önümüzdeki iki sene içinde maliyetleri 1 milyar Euro azaltacağını ve ağırlıklı olarak malumat teknolojileri, iletişim ve Ar-Ge gibi üretim dışı alanlarda küçüleceğini duyurdu.

 

 

 

sozcu.Com.Tr

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın