Enflasyon şoku Amerika’de pay senedi piyasalarını vurdu: 2022

Merhaba, 

Beklenenden daha yüksek enflasyon verilerinin önümüzdeki hafta Federal Rezerv tarafınca bir jumbo faiz artırımı beklentisini körüklemesinin ardından Amerika pay senetleri düştü, Hazine getirileri ve Dolar Endeksi yükseldi.

S&P 500, erken işlemlerde dört günlük bir ralliyi keserek keskin bir biçimde düştü ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100, faize hassas pay senetleri satışın yükünü taşırken % 3’ten fazla geriledi. Politika değişikliklerine en hassas olan iki yıllık Hazine getirisi ortalama 16 baz puan arttı. Swap yatırımcıları artık 75 baz puan ürem artışını tamamen fiyatlandırıyorlar. Dolar Endeksi düşüşü bilakis çevirerek %0,9 daha yüksek işlem gördü.

Abrdn yatırım direktörü James Athey “Hisse senetlerindeki son sıçrama inanılmaz derecede kötü değerlendirilmiş ve erken görünüyordu. Bu TÜFE rakamı konsensüse gore oldukça kuvvetli ve Fed’in görmek istediği şey olmayacak. Eylül ayından sonrasında faiz artışları hızının yavaşlama ihtimali bu veriler sonucunda bir miktar azaldı” diyor.

Principal Global Investors baş küresel stratejisti Seema Shah, bir notta, “Manşet enflasyon zirveye ulaştı, sadece faiz oranlarını yükseltmeye devam etme ihtiyacının azalmadığına dair aleni bir işaret olarak, çekirdek TÜFE bir kez daha yükselişe geçti ve ABD enflasyon problemininin oldukca yapışkan doğasını doğruladı” dedi. “Aslında, TÜFE sepetinin %70’i, aylık bazda %4’ten fazla bir yıllık fiyat artışı görüyor. Fed bu canavarı evcilleştirene kadar, pivotlar veya duraklamalar üstüne bir münakaşaya yer yok.”

Janus Henderson Investors araştırma direktörü Matt Peron da “TÜFE raporu hisse senedi piyasaları için kati bir olumsuzluktu,” diye yazdı. “Beklenenden daha sıcak enflasyon, ürem artırımları yöntemiyle Fed politikasından devamlı baskı alacağımız anlamına geliyor. Ayrıca, piyasaların yakın vadede umutlu olduğu herhangi bir “Fed pivotunu” da geri itiyor.”

Charles Schwab İngiltere’nin genel müdürü Richard Flynn, “Bugünkü duyuru enflasyonun tarihsel olarak yüksek kaldığını gösterse de, enflasyon baskısının azaldığına dair işaretler olabilir” dedi. “Şirket stokları satışlara göre artıyor, küresel ekonomik büyüme zayıfladı ve ABD doları güçlü – fiyat artışlarının yakında yavaşlamaya başlayabileceğine dair bütün göstergeler var. Bununla birlikte, enflasyon hala Fed’in hedefinin fazlaca üstünde.”

En son enflasyon verileri, küresel ekonominin görünümü ve bunun piyasaları nasıl etkileyeceği mevzusundaki tartışmaların ortasında geldi. Hisse senetleri son günlerde ralli yapmış oldu ve S&P 500 Pazartesi günü haziran ayından bu yana en büyük dört günlük yükselişini bitirdi. JPMorgan Chase & Co., yumuşak bir inişin küresel iktisat için daha olası bir senaryo haline geldiğini söyledi, ancak Bank of America Corp.’un son anketi, durgunluk bekleyen yatırımcıların sayısının Mayıs 2020’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını gösterdi.

Kurlar

Bloomberg Dolar Spot Endeksi %0,8 yükseldi

Euro %0,9 düşüşle 1.0035 dolara geriledi

İngiliz sterlini %1,1 düşüşle 1.1558 dolara geriledi.

Japon yeni %0,8 düşüşle dolar başına 144.03 seviyesine geriledi

Tahvil

10 senelik Hazine tahvillerinin getirisi yedi baz puan artarak %3,43’e terfi etti.

Almanya’nın 10 yıllık getirisi altı baz puan artarak %1,71’e yükseldi.

İngiltere’nin 10 yıllık getirisi beş baz puan artarak %3,13’e terfi etti.

Emtia

West Texas Intermediate ham petrolü %0,5 düşüşle varil başına 87,36 dolara geriledi.

Altın vadeli işlemleri %1,3 düşüşle ons başına 1.718,30 dolara geriledi.

Bloomberg

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın