Erdoğan bir kere daha: En büyük düşmanım faizdir: 2022

Merhaba, 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “En büyük savaşım, faizledir. En büyük düşmanım faizdir. Şu anda yine faizi 12’ye kadar düşürdük. Yeter mi? Yetmez. Bunun daha da inmesi lazım” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’da katılmış olduğu Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) 21. Olağan Genel Kurulu’nda konuştu.

Türkiye’nin ekonomik ve toplumsal krizleri hayattaki diğer devletlere gore minimum zararla savuşturmasında Ahilik kültürünün büyük payı olduğunu kaydeden Erdoğan, özellikle salgın döneminde esnaf ve sanatkarın birer Ahi olarak toplum içinde mühim görevler üstlendiğini söylemiş oldu. Erdoğan, “Küresel ticaretin tamamen durma noktasına geldiği o zor günlerde muhalefetin akla, mantığa, ekonomik hayatın gerçeklerine uymayan abuk sabuk çağrılarına rağmen milletimize karşılık ödetecek kararlar almadık. Hangi kesimden olursa olsun hiç bir vatandaşımıza ’nerede bu devlet’ dedirtmediğimiz benzer biçimde devlet olarak elimizi taşın altına koyduk. İş dünyamıza, çiftçilerimize, esnafımıza, KOBİ’leremize,çalışanlarımıza sunduğumuz imkanlarla onların yükünü hafiflettik” diye konuştu.

Gelir kaybı ve kira desteğinin yanı sıra 3 bin lira ve 5 bin lira tutarlı bağışlama desteklerinin esnaf ve sanatkarların nakit akışlarının korunmasına çok büyük katkı sağladığını ifade eden Erdoğan, “Bu kapsamda 4 ay süreyle verdiğimiz gelir kaybı ve gelir yardımı ile piyasaya aktardığımız kaynak 4, 6 milyar lira dolayındadır. Buna ilaveten uygulamaya koyduğumuz 3 bin lira ve 5 bin lira tutarındaki bağışlama desteklerimizle toplam 4, 3 milyar lira tutarında ödeme yaptık. Esnaf ve sanatkarlarımızın hane gelirlerini korumak amacıyla Halkbank kaynaklarından kullandıkları kredi ödemelerini 14 milyar liralık taksit tutarını öteledik” dedi.

Esnaf ve sanatkarların borçlarını yapılandırmalarını elde eden düzenlemelerin de hayata geçirildiğini söyleyen Erdoğan, “Ticaret erbabımızın kamuya olan borcu için de yapılandırma imkanı getirdik. Geçtiğimiz sene meydana getirilen düzen ile kolay usulde vergilendirilen esnaf ve sanatkarımızın üstündeki gelir vergisi yükümü tümüyle kaldırdık. Bitmedi, güzellik salonu işletmecisi esnafımızın iş yeri açma ve çalışma ruhsatında yaptığımız değişiklik ile ruhsat almaları önünde engeli kaldırdık. Sizleri elektronik ticaretin risklerinden korurken, yararlarından da istifade etmesini sağlayacak adımlar attık. En son düzenlemeler sayesinde esnaf kesiminin bu devasa pazardan almış olduğu pay artıyor. Teklif Meclise ulaştığında methiyeler düzen muhalefetin, kanun çıktıktan sonra dışarıdan gelen talimatlarla iptali için düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi’ne götürmesini ise ben siz değerli ziyaretçilerimizin takdirine bırakıyorum. Bir yandan çıkacaksın teşekkür edeceksin, kutlama edeceksin, arkasından kalkıp işi Anayasa Mahkemesi’ne götüreceksin. Dostlarınızı iyi tanıyın, sizinle bu yolda yürüyen kardeşlerinizi iyi tanıyın” değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, hükümetin esnaf ve sanatkarlara sunmuş olduğu desteklerin istila dönemiyle sınırı olan olmadığının vurguladı. Siyasete girmeden ilkin esnaflık yaptığını anlatım eden Erdoğan, “Siyasi mücadelemin her aşamasında sizlerle beraber oldum. Sizin meselenizi kendi meselemiz, başarılarınızı kendi başarımız olarak gördük. Bu anlayışla attığımız bütün adımları sizden gelen talepler doğrultusunda siz değerli üyelerimizin sıkıntılarını gidermek maksadıyla planlıyoruz. Geçtiğimiz 20 yılda esnaf ve sanatkarlarımız lehine yaptığımız düzenlemeler burada saymakla bitiremeyeceğimiz kadar çoktur. Sizler bunları oldukça iyi biliyorsunuz ki. Göreve geldiğimizde sizlerin en büyük sorunlarından biri finansmana erişim sıkıntısıydı. Sermaye yetersizliği, teminat eksikliği sebebiyle esnaf ve sanatkar kardeşlerimiz, kredi imkanlarından yeterinde faydalanamıyordu. Gerektiğinde bankalar ve finans kuruluşlarıyla cebelleşerek finansmana erişim önündeki engelleri mühim seviyede bizler kaldırdık” dedi.

“En büyük mücadele faizledir”

Halkbank kaynaklarından esnaf ve sanatkar özelinde kişi başına en fazlaca 5 bin lira faiz indirimli kredi verilirken, bu rakamı 350 bin liraya kadar yükselttiklerini söyleyen Erdoğan, “Sayın Palandöken, bu kredininim 500 bine kadar çıkarılmasından bahsetti. Şu anda Halkbank Genel Müdürüm burada. Bunlar aşılamayacak şeyler değil. Bir şeyi iyi kavramanız lazım. Sizin öyle bir cumhurbaşkanınız var ki en büyük mücadele faizledir. En büyük düşmanım faizdir. Şu anda yine faizi 12’ye kadar düşürdük. Yeter mi? Yetmez. Bunun daha da inmesi lazım. Şu anda Halk Bank Genel Müdürü karşımda duruyor. Merkez Bankamızla bu tarz şeyleri konuştuk, konuşuyoruz. Önümüzdeki Para Politikası Kurulu toplantılarında bunun daha inmesi gereğini telkin ediyorum” diye konuştu.

Muhalefetin ürem politikasını savunduğunu dile getiren Erdoğan, “Aramızda ürem politikasını, yüksek faizi savunanlar var. Muhalefet de bunu savunuyor. Cumhurbaşkanınız yüksek faizi savunmuyor, düşük faizi korumak için çaba sarfeden bir politika güdüyor. Burada enflasyonla bir mücadelemiz var. İnşallah yılbaşından sonrasında ben bu enflasyonun da düşük faizle ineceğine inanıyorum ve bunu savunuyorum” dedi.

Erdoğan’dan kamu bankalarına: “Yatırımcıyı darda bırakmayacaksınız, onlara lüzumlu desteği vereceksiniz”

Yatırımcılara seslenen Erdoğan, kamu bankalarına talimatı bulunduğunu belirterek, “Yatırım kredilerinde de ben diyorum ki siz kamu bankalarının kapılarını aşındırın. Özel sektör bankaları ne yapar ne eder onu bilmem ama kamu bankalarına talimatım var. Yatırımcıyı darda bırakmayacaksınız, onlara lüzumlu desteği vereceksiniz. Ticaret Bakanımız burada, Palandöken 500 bin teklifle geldi. Şimdi Palandöken gaz vermeye alışmıştır. Ben buradan amme bankalarıma sesleniyorum; siz kolaylaştırıcı olacaksınız, zorlaştırıcı olmayacaksınız. Dolayısıyla da size bu şekilde bir kredi için başvuran esnafım olduğu zaman, sanatkarım olduğu vakit onlara da imkanlarınız neye el veriyorsa bu desteği inşallah kredi mevzusunda sağlayacaksınız. Ziraat, Vakıf. Onlar da bu söylediklerimi duymuştur. Yatırım kredilerinde de esnaf ve sanatkarlarımızın iş yeri ve taşıt alımlarında kredi üst limitini 1 milyona çıkarmıştık. Biz geldiğimizde yüzde 40 faiz oranıyla Halkbank’tan finansmana erişebilen esnafımız, bugün enflasyondaki yükselişe rağmen yüzde 9,5 seviyesinde bir oranla buna erişebiliyor. Bu süreç içinde esnaf ve sanatkarlarımıza sunduğumuz önemli imkanlar içinde sıfır faizli krediler yer alıyor” ifadelerini kullandı.

Bugüne kadar esnaflara Halkbank kaynaklarından sağlanan finansman ücretinin 234 milyar liraya ulaştığını aktaran Erdoğan, “Daha ilkin devletin ve finans sektörünün kaynakları ancak belki kapital çevrelerine akarken, hepimiz bu imkanı esnaf ve sanatkarımıza sunduk. Türk ekonomisinin 20 yıldır aralıksız sürdürdüğü dinamizmde devrim niteliğindeki bu hamlelerin fazlaca büyük katkısı olmuştur. Türkiye küresel ekonomi ile tamamen bütünleşmiş bir ülkedir. Dünyada yaşanan krizlerin Türkiye’yi es geçmesi normal olarak düşünülemez. Gelişmiş ülkeleri dahi alabora eden küresel fırtınadan ister istemez biz de etkileniyoruz. Salgın dönemindeki tedarik zincirindeki kırılmaların, üretimdeki aksamaların yansımalarını şimdi oldukça daha net görebiliyoruz” dedi.

Avrupa’dan Amerika’sine tüm dünyanın son 50 senenin en yüksek enflasyon oranlarıyla mücadele etmekte olduğuna dikkat çeken Erdoğan, “İngiltere’de sterlin patladı şu anda. Nereden nereye geldik. Övünüyorlardı bizler bu kadar değerliyiz. Ama bugün aldığımız haberlerle patladılar. Bu sorunlara Rusya-Ukrayna içinde süregelen cenk eklendi. Çatışmalarla birlikte enerji tutarları astronomik rakamlara çıkmış, besin krizi tehdidi ürkütücü boyutlara ulaşmıştır. Afrika ve Doğu Asya ülkeleri başta olmak üzere tarımsal üretimi kısıtlı ülkeler açlık tehlikesi ile karşı karşıya gelmiştir” açıklamasında bulundu.

Enerji mevzusunda Avrupa’da benzer sıkıntılar yaşandığını söyleyen Erdoğan, “Avrupa’nın en önemi gündemi yaklaşan kış mevsimini en az hasarla atlatmaktır. Bütün Avrupa ülkeleri bu kışı iyi mi atlatacağız düşüncesi içinde. Türkiye’nin bu şekilde bir sorunu, böyle bir derdi yok. Bizzat devlet başkanı düzeyinde meydana getirilen enerji tasarrufu çağrılarını sizler de yakından takip ediyorsunuz. Parlamentoda yorgan battaniye dağıtıyorlar ya. Öyleyse gereğini de biliyorum sizler en güzel şekilde yapacaksınız. Türkiye olarak gerek enerji arz güvenliğimizi garanti eden boru hattı projeleriyle gerek yapmış olduğumuz anlaşmalarla, gerek sıvılaştırılmış doğalgaz depolama alanlarımız, gerek yürüttüğümüz sondaj ve arama faaliyetleriyle hamdolsun bu sancılı döneme nispeten rahat giriyoruz” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

“Fevkalade bir konum olmazsa kış aylarını dünyanın birçok ülkesine bakılırsa hepimiz sıkıntısız geçireceğiz”

Bu akşam Putin ile de görüşmesi olacağını anlatım eden Erdoğan, “Ukrayna ile olan bu sıkıntıları bir değerlendirme fırsatım olacak. Fevkalade bir vaziyet olmazsa kış aylarını dünyanın birçok ülkesine göre biz sıkıntısız geçireceğiz. Türkiye Ekonomi Modelimizin katkısıyla bu süreçten güçlenerek çıkacağız” dedi.

Türkiye Ekonomi Modeli’nin müspet etkilerinin her alanda görüldüğüne dikkat çeken Erdoğan, “Türkiye’nin göreve geldiğimizde 36 milyar dolarlık ihracatı vardı. Şimdi 250 milyar doları geçen, 300 milyar dolara doğru giden bir ihracat seviyesine erişti. Organize endüstri bölgelerimiz, fabrikalarımız, imalat tesislerimiz harıl harıl çalışıyor. Yollarımız ve otobanlarımızın halini görüyorsunuz, tırlar nasıl çalışıyor, arabalar nasıl çalışıyor. Araç kullanırken zorlandığınızın farkındasınız. Türkiye demek anlatıldığı gibi bir ülke değil. Salgının en fazlaca vurduğu gezim sektöründe zararımızı süratle telafi etmekle kalmıyor, oldukça daha büyük hedeflere ulaşıyoruz. Avrupa’daki havalimanları krizlerle boğuşurken İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen her ikisi yolcu ve kargo noktasında bu trafikte üstün dereceli kırdılar. İstihdamda 31 milyon sınırına dayandık. En büyük sıkıntımız olan hayat pahalılığı ve enflasyon konusunu halletmek için gayretle çalışıyoruz. 20 yıldır insanımızı enflasyona nasıl ezdirmediysek bugün de tarımda açıkladığımız yüksek alım fiyatlarından ücretli çalışanlara yönelik maaş zamlarına, sosyal destek programlarımızdan hibe, teşvik ve desteklere kadar pek fazlaca tedbirle toplumuzun tüm kesimlerine sahip çıkıyoruz” açıklamasında bulundu.

Erdoğan konuşmasının devamında, “Bir reel var, paradan para kazanmaya alışmış mandacı iktisatçıların artık hiç bir geçerliliği kalmamış, eski modellere dayalı ezberlerine itibar etmiyoruz” dedi.

Yatırım hamlelerinin kesintisiz şekilde sürdüğünü söyleyen Erdoğan, “Hemen her hafta bir ilimizi ziyaret ederek toplu açılış törenlerimizde eserlerimizin mutluluğunu vatandaşlarımızla paylaşıyoruz” diye konuştu.

“Şu anda 5 milyonu aşan başvuru var”

Erdoğan, “Muhalefet her ne kadar ’İlk Evim İlk İşyerim Projesi’ne ilk günden itibaren kara çalsa da yurttaşlarımız oldukça büyük bir alaka gösteriyor. Şu anda 5 milyonu aşan müracaat var. Şu anda buralarda arsa tesisi noktasında dün akşam açıkladım en az 1 milyon fakat bunun üzeri olabilir. Vatandaşımız orada konut mu yapar, dikey mimari olmayacak. Bir de projede bizim iş yerimiz var. Bu projeyi de hayata geçireceğiz. İş yerlerini müsait ödeme kolaylığı ile genç girişimcilerimize sunacağız. Varsın birileri millete hizmet açmak diye musluk açmaya devam etsin. Musluk açmaktan başka bir hüneri yok, onunla övünüyor. Birileri varsın temel atma veya atmama törenleriyle milletin karşısına çıksın komik duruma düşsün. Birileri bizimle eser ve siyasette yarışmak yerine politika yapmayı, takoz olmayı siyaset yapmak zannetsin. Biz ülkemiz, milletimiz için, gençlerimiz, esnaf sanatkarlarımız için üretmeye, taş üzerine taş koymaya devam edeceğiz. Şu an itibarıyla KYK olarak 850 bin döşek kapasitesine ulaştık. Herhangi bir sıkıntımız yok” açıklamasında bulundu.

Foreks

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın