Erdoğan: Büyükbaş hayvanlarda yüzde 30-35 indirimle satışa başlayacağız/Sektör temsilcileri: İndirimler genele yayılmaz: 2022

Merhaba, 

Tarım Kredi Kooperatifleriyle alakalı Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Büyükbaş hayvanlarda da yüzde 30-35 indirimle satışa başlayacağız. Bu, piyasaların dengesini bozanları da hizaya getirecek.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tarım Kredi Kooperatifi 30-40 çeşit ürününde de hızlıca indirime gidecek. Talimatımız şu, kar amacıyla çalışmayacaksın, vatandaşımı koruyacaksın” dedi.

Sektör temsilcileri, sınırlı sayıda şubesi bulunan Tarım Kredi’de yapılacak indirimlerin genele yayılmayacağı görüşünde. TOBB Gıda Meclis Başkanı Buzbaş, indirimlerden oldukça az ferdin yararlanabileceğini belirterek, “30 kalem var ama her birinden ne kadar satıldığı mühim” dedi. İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Tüfekci ise “Tarım Kredi Kooperatifleri’nin satışları esnafımıza zarar verecek” ifadesini kullandı.

“3-5 kişiye faydası olur”

Tarım Kredi Kooperatifleri’nin devletten yardım alan kamu şubeleri bulunduğunu aktaran TOBB Gıda Meclis Başkanı Necdet Buzbaş, “Tarım Kredi Kooperatifleri’ne şimdi zararına da olsa tenzilat yapın deniliyor. Bizim öteki satışları bağlamıyor. Bu aynı şeker şeklinde olacak. Şeker iyi mi oldu; Türkşeker’in ki yarı fiyata, özel olanlar bir buçuk katına satılıyordu. Türkşeker çuvalını 500 liradan satarken, özel sektör 900 liraya satıyordu. Aynı şey burada da olacak. Ama şu şekilde bir şey var; şube sayısı belli olduğundan bu indirimden oldukça fazlaca az vatandaş yararlanacak. Oradan belki 3-5 kişiye faydası olur, onun dışında Türkiye geneli fiyatlara bir şey yapmaz. 30 kalem çeşit itibarıyla var ama her birinden ne kadar satılmış olduğu mühim” ifadelerini kullandı.

“Satışların esnafa ziyanı olacak”

Şu anda ortalam karkas etin maliyetinin 88-95 lira arasında köylüye maliyeti bulunduğunu kaydeden İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Aydın Tüfekci, bunu yüzde 30-35 aşağı indirildiğinde kesinlikle devletin zararına satış olacağını söylemiş oldu. Tüfekçi, “Tarım Kredi Kooperatifleri’nin kâr gütmeme amacı var, bu hayata geçiriliyor. Bu indirim zararına satış olacak, yeni bir büyüme olduğundan daha nasıl süspanse edileceği net olarak açıklanmadı. Ama mutlaka bize iletilecek bir şeyleri vardır. Tarım Kredi Kooperatiflerin sayısı belli ve oralarda satış yapılacak. Esnafın satışları ayrı fakat genel satışlara illaki bunun bir sıkıntısı olacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamasından sonrasında beni 30-40 meslektaşım telefonla arayarak; ‘Başkanım nasıl bir yol çizeceğiz, nasıl yapacağız, vatandaşa nasıl yanıt vereceğiz?’ diye soruyorlar. Tarım Kredi Kooperatifleri’nin satışlarının esnafımıza mutlaka ziyanı olacak. Ortalama bir kilogram karkasın yüzde 25 kemiği var. Şu an 100 liraya aldığımız 1 kilogram etin yüzde 47 oranında bizlere maliyeti var. Esnaf bir de bunun üstüne kâr koyacak. Biz bu fiyatları iki yıl önce ESK’da Türkiye geneli olarak o günkü maliyetlerle hesapladık. Bugünkü enerji ve işletme giderleri dahil değil” dedi.

Dünya, T24

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın