Erdoğan: Faiz daha aşağıya inecek ve enflasyonu da aşağı indirecek: 2022

Merhaba, 

Cumhurbaşkanı Erdoğan katıldığı ortak TV yayınında, Merkez Bankası’nın ürem indirme kararlarıyla ilgili, “Faiz yüzde 12’ye indi bundan sonrasında daha aşağı inecek, enflasyonu baskılayıp onu da aşağı indirecek.” dedi.

CNN Türk ve Kanal D ortak yayınında Ahmet Hakan, Hande Fırat, Zafer Şahin ve Abdulkadir Selvi’nin sorularını yanıtlayan Erdoğan’ın iktisat ile alakalı açıklamalarından satır başları şöyle:

– 2022 senesinde büyümenin yüzde 5 seviyesinde gerçekleşmesini öngörüyorum. Tabii bu bir yaklaşık rakamdır, daha iyisi olacak ama daha kötüsü olmayacak.

– Karadeniz naturel gazı devreye girerse işimiz fazlaca daha rahat olacak. Rusya ile de bu noktada bir sıkıntımız yok.

– Sinop’ta bir nükleer enerji santralinin adımını atacağız. Bununla alakalı Sayın Putin’le etraflı görüşmelerim oldu ve bu görüşmeleri devam ettiriyoruz.

– Faiz yüzde 12’ye indi bundan sonra daha aşağı inecek, enflasyonu baskılayıp onu da aşağı indirecek.

– Temennim odur ki bundan sonraki görüşmede bunu biraz daha indirmek suretiyle yıl sonuna kadar faizi tek haneli rakama indirmeliyiz.

Şubatı bile değil, ocaktan itibaren bunun belirtilerini huzurlu göreceğiz. Bir kez ben enflasyondan ilkin faize bakıyorum. Faiz noktasında yüzde 12’ye indirdik. Buradan tüm yatırımcılara çağrımı tekrar yapıyorum. Eğer yatırımcıysan kamu bankaları başta olmak üzere, şu an faiz yüzde 12’ye indi. Bundan sonrasında yukarı çıkma yok, daha da aşağı inecek. Bu enflasyonu da indirecek. Bir yatırımcı neyi arar? Yapacağı yatırımda düşük faiz arar. Düşük faizle yatırımını yap, ülkenin büyümesine katkı sağla.

Ben oldukca aleni söyleyeyim. Bu çağ, Türkiye yüzyılı olacak. Dünyada şartlar nedir, Avrupa’da vaziyet nedir görüyorsunuz. Türkiye bu sıkıntıları yaşamadı. Dengeli ve güçlü bir gelişme kaydettik. Ekonomi modelimiz büyümenin devamını ispatlayacak. Bunu da hepimiz görecek.

2022 senesinde büyümenin yüzde 5 seviyesinde gerçekleşmesini öngörüyorum. Tabii bu bir ortalama rakamdır, daha iyisi olacak fakat daha kötüsü olmayacak

– Merkez Bankasının enerjisini kaybetmesini bekleyenler, kusura bakmasınlar onlar avucunu yalamaya devam edecek.

– “(Borsa ile ilgili iddialar) Konu en ince ayrıntısına kadar incelenecek, en kısa müddette bunu kamuoyuyla paylaşacağız.

Şimdi yapmış olduğumuz asgari ücret tespit rakamlarında son tespiti aralıkta yapacağız. Arkadaşlarımız çalışıyorlar, değerlendirmeleri yapıp sene sonu itibarıyla adımları atacağız. 2023’e girerken fazlaca daha kuvvetli bir biçimde gireceğiz. Bir kez tereddüt etmeden asgari ücreti yükseltirken, meydana getirilen artışın maliyeti işverenin üzerine bırakmadık, onu da biz üzerimize aldık. 2023 yılında uygulanacak asgari ücret için gelecek ay asıl tespiti yapacağız. Rakam konusunda asla kaygı edilmesin.

Çeşitli

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın