Erdoğan: “Herkesin altında otomobili var, maliyet enflasyonunu iyi yönetiyoruz”: 2022

Merhaba, 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna’dan tahıl sevkiyatı anlaşmasına ilişik, “Herkesten attıkları imzalara haiz çıkmalarını ve üstlendikleri sorumluluklara müsait hareket etmelerini bekliyoruz. Sevkiyat başlayınca besin krizinin tesirleri de hafifleyecek” dedi. “Hayat pahalılığının yükünü azaltmak amacıyla lüzumlu bütün adımları da atıyoruz” diyen Erdoğan eleştirilere şu şekilde yanıt verdi: Piyasadaki hareketliliğine bakıyorum oldukça iyi. Herkesin altında arabası var. Maliyet enflasyonunu iyi yönetiyoruz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TRT özel yayınında hayat pahalılığının yükünü azaltmak için gerekli bütün adımları attıklarını söyledi. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bu mevzuda çalışma yürüttüğünü deklare etti. Artan enflasyonla alakalı olarak, “Yıllık enflasyon düşüşünü gelecek yıl ciddi bir şekilde şubat-mart döneminde görmeye başlarız” dedi.

İstanbul Saraçhane’den sonra Kayseri mitinginde de katılımın düşük olduğu eleştirilerine cevap veren Erdoğan “Kayseri’de resmi sayı 70 bin civarındaydı. Orada 70 bin ferdin o sıcağa rağmen meydana gelmiş olması bir şeyi gösteriyor. Diyor ki: Çıkış yolu burası.” ifadesinde bulunmuş oldu.

Ekonomik krizle ilgili de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Vatandaşların araçlarıyla olsun, piyasadaki alışveriş hareketliliğine bakıyorum oldukça iyi noktada. Ekonomik olarak battık diyenler var ya. Köprülerden arabalar, TIR’lar geçmeye devam ediyor. Herkesin altında otomobili var. Maliyet enflasyonu noktasında bana nazaran işi yönetiyoruz. Ben Bay Kemal yada hanımefendinin ağzına bakıp izahat yapmam. Hafta sonu fındık fiyatlarını açıklayacağım. Ek gösterge düzenlemesi sürüyor” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç ve Finlandiya ile yapılan NATO muhtırası ondan sonra somut bir adım atılmadığını belirterek, “Kesinlikle Türkiye’den bu mevzuda taviz beklenmesin” ifadelerini kullandı. Öte yandan Yunanistan faaliyetlerine reaksiyon gösteren Erdoğan, “Ne gerekiyorsa vakti, saati vardığında Türkiye olarak yaparız” dedi. Erdoğan Irak’ın kuzeyindeki sivillere meydana getirilen saldırıyla alakalı olarak ise “Dert, Irak ve Türkiye arasındaki müspet ilişkileri bozmak. Buna bizler yabancı değiliz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, enflasyonun küresel bir etki yarattığını ifade ederek, “Bu öteki ülkelerde olduğu şeklinde Türkiye’yi de etkiledi. Tabi hayat pahalılığının yükünü azaltmak amacıyla gerekli tüm adımları da atıyoruz.” dedi. Erdoğan, hafta sonu Ordu’ya gideceğini ve fındık fiyatlarını açıklayacağını söyledi.

Kılıçdaroğlu’nun KYK çıkışına reaksiyon gösteren Erdoğan, “Biz öğrencilerimizi mutlaka muhalefetin bu saçma sapan yaklaşımlarına ezdirmeyiz.” ifadesini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyleki:

“Bu mevzuda uzun zamandır aralıksız biçimde yoğun temas ve müzakereler yürüttük. Neticede Ukrayna tahılının Karadeniz üstünden dünya piyasalarına güvenli biçimde ihracatına yönelik mutabakatın İstanbul’da imzalanmasını sağladık.

Planın başarıya ulaşmış biçimde uygulanmasıyla vahim boyutlara ulaşmakta olan küresel gıda krizinin etkileri hafiflemeye başlamış olacak. Fiyatlardaki düşüş devam edecek. En azca gelişmiş ülkelerin üzerindeki baskı azalacak. Ortaya çıkacak kıtlıklar peşinen engellenecek.

Bu tarihi başarıya verdiğimiz katkı, Türkiye’nin küresel meselelerde oynamaya muktedir olduğu rolün önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Planın operasyonel boyutu İstanbul’dan idare edilecek.

Sürecin ne kadar hassas bulunduğunu, Odessa Limanı’na düzenlenen saldırıda görebiliyoruz. Herkesten attıkları imzalara haiz çıkmalarını ve üstlendikleri sorumluluklara uygun şekilde hareket etmelerini bekliyoruz.

Savaşın başından beri önceliğimiz ateşkesin sağlanmasının peşinden adil ve sürdürülebilir bir barışın tesis edilmesi. Temenni ederim ki inşallah bunu da başarırız.

 

 

karar.Com

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın