Erdoğan: Tarım Kredi Kooperatifleri kâr amaçlı değil, tutarları düşürün: 2022

Merhaba, 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP’nin dün meydana gelen Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında, Tarım Kredi Kooperatifleri’ne ait marketlerin kar amaçlı kurulmadığını belirterek, fiyatların düşürülmesi talimatı verdi.

Erdoğan başkanlığında dün toplanan MKYK’da, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi sunum yaptı.

Edinilen bilgiye göre Kirişçi  tarımsal desteklemelerle alakalı yeni bir paketin hazırlanarak çiftçilerin desteklenmesi icap ettiğini ifade etti.

Ayrıca tarımsal sulamalarla ilgili sıkıntılara da değinen Kirişçi, Güneydoğu’da, bilhassa de Şanlıurfa’daki elektrik kesintilerinin mağduriyet yarattığını anlatım etti.

Bunun  üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez toplantıya çağırıldı.

Erdoğan’ın, elektrik kesintilerinin sebebinin araştırılmasını isteyerek, “Vatandaş mağdur olmasın, uzun soluklu elektrik kesintileri olmaması için lüzumlu önlemleri alın”  talimatı verdiği öğrenildi.

“Kooperatifler kar amaçlı değil, fiyatları indirin”

Edinilen bilgiye bakılırsa Erdoğan, yurttaşların enflasyona ezdirilmeyeceğini belirtirken, bunun için Tarım Kredi Kooperatifleri’nin fiyatlarını düşürmesini istedi.

Özellikle et fiyatlarında yapılması icap ettiğini belirten Erdoğan, Kirişçi’ye, “Tarım kredi kooperatifleri kar amaçlı kurulmadı, fiyatları düşürün, vatandaş daha uygun fiyata alabilsin” talimatı verdi.

Erdoğan ek olarak, enflasyonla mücadeleye dönük önlemlerini devam edeceğini belirtirken, seçime gidilirken, sahada olacaklarını, il mitingleri ve toplu açılışlarda vatandaşla buluşmaya devam edeceklerini de anlatım etti.

BBC Türkçe

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın