Erdoğan: “Üreticilerin yüzünü güldürdük, fabrikalar harıl harıl çalışıyor”: 2022

Merhaba, 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Başarı Ödül Töreni”ne katılarak konuşma yapmış oldu.

Türkiye’nin, “Dünyanın en büyük 250 müteahhiti sıralamasında” 48 firmayla temsil edildiğini söyleyen Erdoğan, “Firmalarımızın bizi başarıyla temsil etmeyi sürdürmelerinden sevinç duyuyoruz. Uluslararası müteahhitlik gelirlerinden aldığımız payı dilek ettiğimiz ölçüde olmadığının altını çizmek istiyorum. Yılda 420 milyar doları geçebilen bu büyük pastadan çok daha büyük hisse almalıyız” dedi.

“Uluslararası müteahhitlik hizmetlerinin büyüklüğünün 2030’larda 750 milyar dolar seviyesine çıkacağı öngörülmektedir” diyen Erdoğan, “Ülkemizin bu pastadan almış olduğu payı ilk etapta 75 milyar dolara şu demek oluyor ki yüzde 10’a çıkarmayı hedeflemekteyiz” diye konuştu.

“Avrupa mide krampları geçiriyor”

“Küresel ekonomideki dengesizliklerin ülkemize olan etkilerinin farkındayız” diyen Erdoğan şu şekilde devam etti:

“Felaket tellallığı yapanlar milletin moralini bozmaya çalışsa da Türkiye krizi fırsata çevirme mevzusunda en başarı göstermiş ülkedir. Enflasyon, faiz sorunumuz yok mu, var. Elimizdeki fırsatlar öyle büyük ki, bunlara takılıp kalırsak bunlara yazık ederiz. Şimdi birileri diyor ki Türkiye’de üretim sonlanmış oldu. İşçisinden çiftçisine hepimiz perişan. Gerçek o şekilde mi? Tarımda toplam ürün elde ettiğimiz, alım fiyatlarıyla üreticilerin yüzünü güldürdüğümüz devre yaşıyoruz. Turizmde başarıya ulaşmış sezon geçiriyoruz. Fabrikalar harıl harıl çalışıyor. Enerjide Avrupa mide krampları geçirerek gireceği kışa, hepimiz gayet iyi halde hazırlanıyoruz. Gemiler, uçaklar, kamyonlar mal taşımaya yetişemiyor. İhracatta rekor üzerine rekor kırıyoruz. 31 milyon istihdamla tüm tarihimizin en yüksek seviyesine ulaşmış durumdayız.

Diyorlar ki onlarda enflasyon yüzde 9 bizde 80’e dayandı. Onlardaki 9 enflasyonun ekonomik ve sosyal sonuçlarıyla bizdekinin tesirleri aynı değil ki, bunu masaya yatıracaksın. Biz işçiden memura her kesimden vatandaşın gelir kaybını enflasyonun üstünde artışlarla telafi ederek enflasyonun etkilerini sınırlandırdık. Avrupa’daki besin fiyatlarındaki artışla ücretlere meydana getirilen artışlar arasında yar var insanoğlu sokaklara dökülmeye başladı. Piyasaya para basanlar şimdi bunun bedelini nasıl ödeyeceklerini kara kara düşünüyorlar. Yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazlayla iktisat politikamızı uygulamayı sürdürüyoruz. Banka kredileri mevzusunda yaşanan sorunun nedeni ekonomi politikası değil. Bu sorunu en kısa müddette kapsamlı uzlaşmaya dönüşeceğine inanıyorum.”

Erdoğan ek olarak, “Eksikleri tamamlayarak hataları düzelterek yeni projeler geliştirerek ülkemizi önce 2023’e ardından da 2053’e uzanan yola güvenle çıkacağız” diye konuştu.

 

Independent Türkçe

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın