Erdoğan’ın müjdesi fiyasko çıktı: Herkesin borcu silinmeyecek: 2022

Merhaba, 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2 bin lira ve altındaki icralık borçların tasfiye edileceğini duyurmuştu. Düzenlemenin görüşüldüğü TBMM’de her insanın borcunun silinmeyeceği ortaya çıktı, büyük hayal kırıklığı yaşandı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2 bin lira ve altındaki icralık borçların tasfiye edileceği yönündeki müjdesinin bütün herkesi kapsamadığı, şirketlerin istemediği ferdin borcunu silmek zorunda olmadığı ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5 Eylül’de müjdeyi verirken, “15 Ağustos 2022’den önce icra takip edeni başlatılmış 2 bin lira ve altındaki alacakların gider gösterilerek vergiden düşürülebilmesini ve tasfiyesini sağlıyoruz. Yaklaşık 10 milyon dosya ve yaklaşık 5.5 milyon vatandaşımız icra takibinden kurtulmuş olacak” demişti.

Bu müjdenin kaynağını gerçekleştiren torba yasadaki ilgili maddenin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki görüşmeleri esnasında adeta fiyasko yaşandı.

Madde hakkındaki açıklama isteyen HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, “Bu maddeden benim anladığım 2 bin liralık borcun silinmesi mevzusunda mecburiyet yok. Şirket isterse bu alacağından vazgeçecek istemezse vazgeçmeyecek. Hatta Ahmet’in borcunu silecek Ayşe’nin borcunu silmeyecek. O zaman da Ayşe, ‘Yandım anam’ diyecek. Gerçeği o gün anlayacak” dedi.

Bu tespit üzerine torba yasayı TBMM’ye getiren AKP Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, “Evet, bu özendirici bir madde” cevabını verdi. Paylan, “Bu durumda farklı uygulamalar olacak, kimi alacağının peşine düşecek, kimi vazgeçecek” derken, Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz “Şirket silecekse hepsini silsin. Silmeyecekse asla birini silmesin. Madem af getiriyoruz, hepsini dahil etmek lazım” dedi.

Tartışmalar üstüne laf alan Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Ayşe Dilbay, 2 bin lira ve altındaki borçların elektrik, su ve doğalgazın yanı sıra bilhassa GSM şirketlerine olan borçlar olduğuna dikkat çekerek, “Alacaklar özel sektöre ilişik olduğu için devlet olarak silemiyoruz. Sadece özendirici olabiliyoruz” dedi.

Tartışmalara katılan CHP Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın laflarını web üstünden okuyup, “Bakın Cumhurbaşkanı yalanı yasaklıyor. Cumhurbaşkanı 2 bin liraya kadar olan borçları siliyoruz dedi. Şimdi siz çıkmış diyorsunuz ki, isteğe bağlı…”

Bekaroğlu’na yanıt veren Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Cengiz Yavilioğlu “Cumhurbaşkanımız bu borçları tasfiye ediyoruz dedi, siliyoruz demedi” şeklindeki açıklaması ise komisyonda tebessümle karşılandı.

 

 

 

sozcu.Com.Tr

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın